23 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

AMP2.- Białoruś.- Polska zakazuje dostępu do obszarów przygranicznych na kolejne trzy miesiące w związku z kryzysem migracyjnym

Rząd wprowadza nowe środki po przyjęciu przez polski parlament ustawy o ochronie granic

Madryt, 1 (Europejska prasa)

W związku z kryzysem imigracyjnym polski rząd nałożył jeszcze trzy miesiące ograniczenia w dostępie do obszarów przygranicznych z Białorusią, co w dalszym ciągu będzie uniemożliwiać przebywanie na tym obszarze cywilom, dziennikarzom i organizacjom pomocy humanitarnej.

Rozporządzenie, które wejdzie w życie w środę, zostało przyjęte po przyjęciu przez polski parlament we wtorek ustawy pozwalającej na czasowe ograniczenie dostępu do zewnętrznych granic UE (UE) z Białorusią, Rosją i Ukrainą.

Ustawa, zaproponowana przez rządzącą ustawę i Partię Sprawiedliwości (PiS), została poparta przez większość polskich prawodawców, a część opozycji skrytykowała przepisy, argumentując, że dziennikarze PiS starali się odmówić dostępu. Border, donosi agencja DPA, aby uniknąć negatywnych relacji medialnych o sytuacji.

Na początku września polski rząd ogłosił stan wyjątkowy na granicy z Białorusią, zakazując wjazdu na ten obszar ludności cywilnej, dziennikarzy i pomocy humanitarnej. Z tego powodu nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji informacji Sił Bezpieczeństwa RP o napięciach granicznych i konfliktach z imigrantami.

Po pierwsze, stan wyjątkowy wygasł w niedzielę o północy i zgodnie z polską konstytucją nie mógł zostać prawnie przedłużony, ale na warunkach zatwierdzonych we wtorek MSW przejęło kontrolę nad instrumentem ograniczającym dostęp do granicy. .

Podobnie nowe przepisy pozwalają lokalnemu dowództwu straży granicznej określić, które obszary portfela korzystają z mechanizmu, a także poszczególne wyjątki od bariery dostępu.

Tym samym rząd nie zwlekał z odnowieniem ograniczeń na tym obszarze. Po podpisaniu nowej ustawy przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński poinformował w środę na Twitterze, że wejdą w życie trzy przepisy dotyczące bezpieczeństwa wschodniej granicy Polski.

„Najważniejsze (pod względem) dotychczasowe zasady to zakaz przebywania na obszarze, w którym obowiązywał stan wyjątkowy. Przepisy obowiązują przez trzy miesiące” – skazał.

READ  Polska bierze pierwszy bilet

Kolejna próba przekroczenia granicy

Polska straż graniczna ostrzegła we wtorek, że co najmniej 134 migrantów próbowało ostatniego dnia przekroczyć granicę z Białorusi, choć wielu z nich zostało oskarżonych o „agresywne działanie”.

Tak więc w wiadomości rozpowszechnionej na koncie Straży Granicznej na Twitterze policja wskazuje, że grupa imigrantów rzuciła kamieniami i petardami w polskich agentów w pobliżu przygranicznego miasta Szudziałowo.

Z drugiej strony samolot zaplanowany na ten dzień i planowany powrót do imigrantów irackich został uziemiony, poinformowali urzędnicy. Lot obsługiwany przez Iraq Airways miał wylecieć do Erbilu w północnym Iraku po południu, co potwierdziło mińskie lotnisko, które nie wyjaśniło przyczyn odwołania.

Setki migrantów na granicy między dwoma krajami zostało deportowanych w weekend. Wiceminister spraw zagranicznych Polski Marcin Przydacz poinformował, że iracka ambasada w Rosji rozpoczęła organizowanie repatriacji.

Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła, by odeprzeć wezwanie Trumpa do zakończenia kryzysu. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko nadal zaprzeczał swojemu zaangażowaniu w migrację na zewnętrzne granice UE i pomimo powtarzających się zarzutów z Brukseli.

W ten sam wtorek prezydent rozmawiał telefonicznie ze swoim rosyjskim wysłannikiem Władimirem Putinem, z którym rozmawiał w tej sprawie, jak podała agencja BelTA.

Oboje stworzyli mapę sytuacji w obu krajach i stworzyli mapę wspólnej pracy i planowania nowych spotkań.