24 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

AMLO nalegał na głosowanie powszechne, aby wybrać Sąd Najwyższy: „Tak, sądownictwo musi zostać odnowione”

AMLO nalegał na głosowanie powszechne, aby wybrać Sąd Najwyższy: „Tak, sądownictwo musi zostać odnowione”

AMLO ponownie przedstawił propozycję. (zdjęcie: prywatne)

W tę środę, 17 maja, szefie Andresa Manuela Lopeza Obradora Nalegali na powszechne konsultacje w celu ustalenia, czy ministrowie najwyższego sądu narodowego powinni być wybierani w głosowaniu powszechnym, ponieważ „rządzi lud”.

W przestrzeni porannej konferencji polityk z Tabasco po raz kolejny wystąpił przeciwko sądownictwu i przekonywał, że jest ono skorumpowane, bo służy tylko „gubernatorom i przestępcom”, co wymaga jego odnowienia.

Dla szefa władzy wykonawczej dobrze jest zapytać ludzi o sędziów i ministrów, aby ustalić, czy powinni być wybierani w głosowaniu powszechnym.

„Dlaczego nie skonsultujecie się i nie zapytacie ludzi. Ministrowie sądu są wybierani przez ludzi w tajnym i powszechnym głosowaniu, więc nie są wybierani przez rządzącą elitę, ale przez lud” – powiedział prezydent.

Prezydent poprosił, aby sędziowie sądu byli wybierani w drodze głosowania ludu. (Zdjęcie: Najwyższy Sąd Sprawiedliwości Narodu)

Polityk Tabasco przekonywał, że to głęboko zakorzenione zło i tyle degradacja sądownictwa. „To stopniowy proces degradacji”.

Uznał jednak konieczność przeanalizowania ram prawnych i czasu na takie konsultacje, skoro konstytucja zabrania takiej praktyki w okresie wyborczym.

Konsultacje nie mogą odbywać się w momencie rozpoczęcia procesów wyborczych. Jeśli jest czas i prawo na to pozwala, to będzie dobrze, bo ludzie powinni być poinformowani i wszyscy powinniśmy uczestniczyć w sprzątaniu, podnoszeniu świadomości i oczyszczaniu życia publicznego”.

W tym sensie wyraził chęć przeprowadzenia konsultacji obywatelskich i wyboru nowych ministrów, powtarzając wręcz, że to bardzo prosta sprawa.

„Chcesz, aby sędziowie byli wybrani, Do sędziów, do ministrów sądu, którzy są częścią wymiaru sprawiedliwości? Tak czy nie, teraz jest pytanie i tam zobaczą, jak torysi zatrzymają się i powiedzą, że nie będą głosować” – powiedział.

Zadaj to pytanie już dziś. (Zdjęcie: pochodzi z filmu prezydencji)

To nie pierwszy raz, kiedy prezydent proponuje wybór nowych ministrów w Krajowej Komisji ds. Prasy i Sprawiedliwości 9 maja ubiegłego roku zainicjował inicjatywępo tym jak ministrowie Trybunału podjęli decyzję o unieważnieniu pierwszej części reformy wyborczej planu B.

READ  Dr Lozada ostrzega, że ​​u 80 procent kobiet rozwijają się mięśniaki macicy

Trzeba pamiętać, że reforma ta zakłada m.in. likwidację pracowników Państwowego Instytutu Wyborczego (INE). Od tego czasu meksykański prezydent wyraża niezadowolenie z tej decyzji.

Oskarżył nawet sądownictwo o „gnicie”. Oprócz stwierdzenia, że ​​był to akt autorytaryzmu, powiedział: „Ośmielili się znieść prawo, dlaczego?”

Podkreślił w tym względzie, że mimo reakcji ministrów nie byli w stanie sobie z nim poradzić. „Gdyby nie było osób trzecich, szef nadal byłby związany, ale nie mogli związać mi rąk i nóg tak, jak chcieli”.

W dniu 8 maja SCJN zatwierdził Unieważnienie części pierwszej Z części kryteriów składających się na tzw. Plan B, zaproponowany przez AMLO. Tak więc cztery z sześciu ustaw zmienionych przez Kongres Związku nadal obowiązywały.

Reguła została obalona większością ośmiu głosów. W tym sensie poprawki wprowadzone przez Kongres Federalny w grudniu 2022 r. zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Federacji 27 grudnia.