19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

amerykańska sieć telewizyjna Polska, Chiny, Francja, Węgry, Warszawa

Na wtorek w całej Polsce zaplanowano ogólnokrajowe protesty przeciwko ustawie, którą rządzącą Partię Nacjonalistyczną uważa za próbę spacyfikowania niezależnego, amerykańskiego nadawcy telewizyjnego, który jest krytyczny wobec rządu.

Polska, uchwalając tę ​​ustawę, cieszy się opinią wolności mediów i miejsca, w którym zagraniczne firmy prowadzą interesy. Jeśli zostanie przyjęty, może również zaszkodzić stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi, strategicznym sojusznikiem kraju.

Z technicznego punktu widzenia ustawa ograniczyłaby pozaeuropejskie posiadanie akcji polskich spółek medialnych.

W praktyce amerykańska firma Discovery Inc. Jej transmisja promuje sprzedaż pakietu kontrolnego w TVN, który obsługuje kilka kanałów — zwłaszcza stację telewizyjną TVN24. TVN ma na swoim głównym kanale duży wieczorny program informacyjny, który codziennie oglądają miliony ludzi.

Partia rządząca od dawna dąży do nacjonalizacji mediów, powołując się na bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo narodowe, i twierdzi, że prawo ogranicza zagraniczną własność mediów w Polsce do innych krajów europejskich, w tym Francji i Niemiec. Partijni ustawodawcy przekonywali ostatnio, że polskie media powinny być chronione przed zagarnięciem przez kapitał rosyjski, chiński czy arabski.

„Musimy chronić Polskę przed wejściem różnych instytucji z wrogich nam krajów” – powiedział Marek Suzuki, przewodniczący Komisji Prawa i Sprawiedliwości, która w zeszłym miesiącu przedstawiła projekt ustawy.

Jednak młodszy partner w prawicowej koalicji rządzącej postrzega ustawę jako atak na pluralizm, co nie jest jasne w jej uchwale, chociaż może zdobyć głosy od skrajnie prawicowych deputowanych opozycji.

TVN24 jest wiodącym źródłem niezależnych wiadomości telewizyjnych dla wielu Polaków. Stacja świętowała swoje 20-lecie, które rozpoczęło się w poniedziałek pewną fanfarą, podkreślając obawy o jej los.

We wtorek wieczorem w 78 miastach i miasteczkach mają się odbyć demonstracje poparcia dla nadawcy TVN, aby omówić ustawę. Protesty zostały zorganizowane przez Demokratyczną Radę Bezpieczeństwa pod hasłem „Wolne Media, Wolni Ludzie, Polska Wolność” i są wspierane przez szereg ugrupowań wolności prasy i praw człowieka.

READ  „Latynosi” znają już swoich przeciwników w pierwszej rundzie mundialu w Polsce i Szwecji.

Odkrycie jest już zagrożone, ponieważ KRRiT nie przedłużyła koncesji na nadawanie polskiej państwowej organizacji TVN24.

Przepis ustawy jest postrzegany jako główny test wolności i demokracji mediów, oskarżając go o łamanie norm demokratycznych pod rządami jednego rządu.

Krytycy obawiają się, że będzie to duży krok w zbliżeniu Polski do krajobrazu medialnego na Węgrzech, ponieważ dyktatorski premier Victor Orban składa prywatne sklepy lub znajduje się pod kontrolą swoich sojuszników.

Odkąd Prawo i Sprawiedliwość doszło do władzy w 2015 roku, przekształciło już finansowaną z podatków telewizję publiczną w rzecznik partii. Ostatnio stara się o większą kontrolę nad prywatnymi mediami, a państwowa firma naftowa przejęła w zeszłym roku dużą prywatną grupę medialną.

TVN to największa inwestycja w Stanach Zjednoczonych w Polsce. Firma została przejęta przez inną amerykańską firmę, Scripps Networks Interactive, za 2 miliardy dolarów, a później przez Discovery.

Planowane przepisy podważają stosunki między Polską a Stanami Zjednoczonymi, kluczowym sojusznikiem Warszawy dla bezpieczeństwa w czasie powstania rosyjskiego.

W zeszłym tygodniu dwustronna komisja kongresowa wyraziła rosnące zaniepokojenie „niezależną prasą, niezależnym sądownictwem i atakami na rządy prawa w Polsce”.

Grupa byłych polskich ministrów spraw zagranicznych i obrony napisała w zeszłym tygodniu list otwarty do polskiego rządu, w którym stwierdził, że proponowana ustawa może osłabić relacje ze Stanami Zjednoczonymi, zatrzymując wojska w Polsce i sprzedawać polski sprzęt wojskowy.

Byli ministrowie wezwali rząd do „zaprzestania wrogich działań wobec amerykańskich inwestorów i poszanowania podstawowych wartości, podzielanych przez przyjazne Polsce narody zachodnie – demokracji, praworządności i wolności słowa”.

Jean-Briek Berette, prezes i dyrektor generalny Discovery International, wezwał do planowanego głosowania nad ustawą, ostrzegając, że wolne media są zagrożone i że „nieprzewidywalne ramy regulacyjne dla wszystkich inwestorów na rynku muszą być bardzo czujne”.

Wzrost nastąpi, gdy Discovery połączy się w przyszłym roku z Warner Media AT&T jako mega firma.

READ  Polska jest gotowa do przyjęcia niemieckich rakiet Patriot na swojej granicy