22 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

American Women: Ernestina Godoy: „Kobiety weszły do ​​​​polityki w Meksyku”

American Women: Ernestina Godoy: „Kobiety weszły do ​​​​polityki w Meksyku”

Na żywo, America’s Women for Rights and Welfare Forum

Prawa kobiet w Ameryce, ich dobro i udział w polityce są tematem spotkania zorganizowanego przez EL PAÍS, które odbędzie się w środę w Mexico City. Znani amerykańscy politycy, tacy jak Claudia Sheinbaum, szef rządu Meksyku; Francia Marquez, wiceprezydent Kolumbii; Yolanda Díaz, druga wiceprezydent Hiszpanii, rozmawia z Pippą Bueno, dyrektorką tej gazety, o wyzwaniach stojących przed kobietami na kontynencie naznaczonym nierównością i przemocą.

„Kobiety nie docierają do przestrzeni władzy, by stać się wazonami” – zapewniła Francia Marquez. Wiceprezydent Kolumbii, pierwsza kobieta pochodzenia afrykańskiego, która objęła to stanowisko w pierwszym lewicowym rządzie w kraju, kontynuowała: „Koniec zmian nie leży w urzędach państwowych, większym celem i prawdziwą władzą jest zdolność do zagwarantowania obywatelom prawa”. . „Ataki na mnie dotyczą nie tylko tego, co proponuję, ale tego, co reprezentuję, jak się ubieram, jak wyrażam siebie, jak się zachowuję. Kiedy widzę te ataki i ataki klasy i rasizmu, jest to głęboka krytyka skrzyżowania rasy, klasy i płci” – podsumował.

Claudia Sheinbaum opowiadała się za zbieżnością między obroną demokracji a obroną praw kobiet. „W walce o demokrację walczymy o obecność kobiet w sferze publicznej” – powiedział szef rządu Meksyku. Działała, mówiąc: „Kiedy walczymy o prawa do edukacji publicznej, walczymy również o prawa kobiet, kiedy mówimy o zdrowiu publicznym lub kiedy mówimy o godnej pracy, walczymy o prawa kobiet”.

Pippa Bueno zapytała obu przywódców, czy prezydent Kolumbii Gustavo Petro lub prezydent Meksyku Andrés Manuel López Obrador są feministami. Odpowiedź Marqueza wskazywała na zajmowane przez niego stanowisko. Podkreślił, że „męskość i patriarchat przenikają wszystkich mężczyzn, dopóki nie rozmontujemy tych struktur”. Sheinbaum ujawnił pewne dane na temat tzw. Czwartego Zwrotu, projektu politycznego promowanego przez Lópeza Obradora. „Pierwszy raz jest wspólny rząd, pierwszy raz jest dyrektor Banku Meksyku czy Narodowego Instytutu Wyborczego” – oświadczył po przywołaniu kilku słów prezydenta, który 8 marca stwierdził, że „4 -T jest rzeczywiście feministką.

READ  Ogłoszono, że samolot zderzy się z bliźniaczymi wieżami

Druga wiceprzewodnicząca hiszpańskiego rządu Yolanda Díaz interweniowała za pośrednictwem wideo, aby okazać solidarność z Marquezem i Sheinbaumem oraz podkreślić wspólne przyczyny walki feministek. „Mexico City, Kolumbia i Hiszpania bardzo się zmieniły. Dziś mają rządy, które chronią ludzi, kobiety i planetę” – podkreślił Diaz, twierdząc, że kobiety mają przywódczą rolę i przypominając o ich odpowiedzialności za wdrażanie nadchodzących przemian, zwłaszcza w dziedzinie klimatu.

Po tym pierwszym dialogu spotkanie, sponsorowane przez Iberdrola México i Telefónica, które odbyło się w Narodowym Muzeum Antropologicznym, kontynuuje różne wystawy i stoły dyskusyjne, takie jak udział kobiet w demokracji, ich prawa polityczne i ich reprezentacja w życiu publicznym. W tej tabeli uczestniczą Michelle Bachelet, była prezydent Chile; María Emma Mejía, była Sekretarz Generalna Unii Narodów Ameryki Południowej; Eleonora Caruit, francuska posłanka; Marcela Aguinaga, Przedstawicielka Rządu Prowincji Guayas w Ekwadorze; oraz Miriam Mendez, koordynatorka Valiente es Dialogar i była dyrektor Fundacji Forda. Ten program jest prowadzony przez dziennikarkę radiową i felietonistkę EL PAÍS, Gabrielę Warkentin.

W regionie, w którym rok 2022 zakończył się ponad 4000 kobiet będących ofiarami kobietobójstwa, spotkanie analizuje okoliczności, w jakich mogą one uzyskać dostęp do wymiaru sprawiedliwości, ponieważ większość tych przestępstw również pozostaje bezkarna. Według meksykańskiego Narodowego Obserwatorium ds. Zabójstw kobiet, spośród wszystkich brutalnych zgonów kobiet, tylko od 30% do 35% zostało sklasyfikowanych przez władze jako zabójstwa kobiet, co jest tendencją powtarzającą się w innych krajach regionu. Beatriz Argemon, wiceprezydent Urugwaju; Ernestina Godoy, prokurator generalny miasta Meksyk; oraz Ana Maria Salazar, była zastępca asystenta sekretarza Pentagonu.

Zrównoważony rozwój i rola kobiet po pandemii Covid-19 to także przedmiot analizy przy okrągłym stole, w którym uczestniczyła Aurora Vergara, minister edukacji Kolumbii; Rosa Junqueira, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w PRISA, Aimee Cinmate de Grimaldo, prezes Banistmo w Panamie; oraz Maria Noel Faiza, dyrektor regionalna UN Women. Po wydarzeniu, zorganizowanym również przez PRISA Media, rząd miasta Meksyk i UN Women, uczestnicy odwiedzą dwa flagowe projekty Claudii Sheinbaum w stolicy Meksyku: Cablebús, który przechodzi przez Iztapalapa, jedną z największych delegacji z Mexico City, oraz PILARES, projekt reintegracji młodzieży z okresu kultury.

READ  Benedykt XVI: Trzy powody, dla których jego pogrzeb był dla papieża bezprecedensowy

Zapisz się tutaj Do wiadomości Od EL PAÍS México i otrzymuj wszystkie niezbędne informacje o bieżących wydarzeniach w tym kraju