22 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Aktorka Hamlet Lavestida spędziła 60 dni w więzieniu przez kubańską dyktaturę

Obraz pliku Hamleta Lavasteda

Kubański plastyk Hamlet Lavastida, uznany przez Amnesty International za więźnia sumienia, spędził w środę 60 dni w więzieniu. Oskarżony o „podżeganie do popełnienia przestępstwa” Według krewnych szukał leczenia psychologicznego.

„Właśnie rozłączyłem się z matką Hamleta i… Szukaj psychoterapii. Nie czuje się dobrze, mówi, że jest pod dużą presją”, publicznie potępiła poetkę Catherine Bisquet, partnerkę Lavastedy, znaną z krytycznej współpracy z władzami kubańskiego reżimu.

Pesquet potwierdził, że obarcza odpowiedzialnością reżim Miguela Diaz-Canela, jeśli coś „fizycznego lub psychicznego” stanie się z artystą, który jest przetrzymywany od 26 czerwca w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Hawanie, znanym jako Villa Marista.

38-letni twórca jest Dochodzenie poprzez prywatną rozmowę na czacie Z opozycyjnej grupy artystów 27N w aplikacji Telegram, gdzie zaproponował oznaczenie banknotów logotypami San Isidro i grupy 27N, inicjatywa, która się nie zmaterializowała.

Dla reżimu Lavstida „podżegała i popierała akty obywatelskiego nieposłuszeństwa na ulicach publicznych, korzystając z sieci społecznościowych i bezpośrednio wpływając na innych”., jak opublikowano w portalu państwowym Kuba powodów.

Artykuł 202-1 kubańskiego kodeksu karnego przewiduje karę „pozbawienia wolności od trzech miesięcy do jednego roku lub grzywnę od 100 do 300 akcji” za podżeganie do przestępstwa, które określa jako „publiczne podżeganie do popełnić przestępstwo.”

Do dziś odmówili zmiany środka zabezpieczającego i trzech odwołańPesquet odebrany w środę.

Hamlet Lavasteda
Hamlet Lavasteda

Lavastida wrócił na Kubę 20 czerwca, po ukończeniu rezydencji w Kunstlerhaus Bethanian Art Gallery w Berlinie.. Absolwent Wyższego Instytutu Sztuki jest znany z włączania krytyki kubańskiego reżimu do swoich prac, takich jak wideo, kolaże, interwencje publiczne i instalacje.

Aktywiści i organizacje praw człowieka potępione kilka miesięcy temu nasilone represje wobec dysydentów, Zwłaszcza tych związanych ze światem sztuki i rozrywki, którzy twierdzą, że regularnie poddawani są aresztowi, karze pozbawienia wolności i aresztu domowego.

READ  Dla pieniędzy młody mężczyzna porywa i ćwiartuje 5-letnią dziewczynkę w Bangladeszu

Podmioty i instytucje międzynarodowe zgłosiły tę sytuację lub wyraziły zaniepokojenieW tym Amnesty International, Human Rights Watch, rząd USA i Parlament Europejski.

Reżim kubański ze swojej strony uważa głosy krytyczne za płatników Stanów Zjednoczonych, którzy dążą do podważenia porządku publicznego i obalenia jednopartyjnego systemu socjalistycznego i scentralizowanej gospodarki, które istnieją od ponad sześciu dekad.

Rząd kubański nie ujawnił liczby osób aresztowanych podczas lipcowych protestów, w których zginęły i dziesiątki zostały ranne. Według niezależnych organizacji Aresztowano ponad 800 osób.

Z informacjami z EFE

Czytaj: