19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Afgańskie kobiety będą mogły studiować na uniwersytecie

Ludność Afganistanu nadal będzie miała dostęp do szkolnictwa wyższego. Zdjęcie: Reuters

ten Afgańskie kobiety Będzie mógł studiować na uniwersytecie, ale Klasy mieszane zostaną zakazane Powiedział, że minister szkolnictwa wyższego talibów pod swoim mandatem.

Radykalna grupa islamistów, która przejęła władzę w połowie sierpnia po odsunięciu od władzy prozachodniego rządu, obiecała postępować inaczej niż w poprzednim okresie sprawowania władzy, w latach 1996-2001, kiedy Dziewczęta i kobiety nie mogą chodzić do szkoły.

„Mieszkańcy Afganistanu nadal będą mieli wyższe wykształcenie zgodnie z zasadami szariatu (prawa islamskiego), które zabraniają klas mieszanych”.powiedział minister Abdul-Baqi Haqqani na spotkaniu ze starcami, znanymi jako Loya Jirga.

Powiedziała Talibowie Wymagaj „stwórz rozsądne rozwiązanie” Program edukacyjny zgodny z naszymi wartościami islamskimi, narodowymi i historycznymiZ drugiej strony, aby móc konkurować z innymi krajami”.

Młodzież obu płci będzie segregowana w szkołach podstawowych i średnich, co było powszechne w konserwatywnym kraju, takim jak Afganistan.

Talibowie wzywają do szacunku Postępy w zakresie praw kobiet, ale tylko zgodnie z ich ścisłą interpretacją prawa islamskiego.

Nadal istnieje niepewność co do praw kobiet

To, czy kobiety będą w stanie pracować i kształcić się zgodnie z wysokimi standardami oraz przebywać z mężczyznami, to tylko niektóre z pytań, które często zadają obserwatorzy. ale Zmiana stanowiska talibów jest postrzegana ze sceptycyzmem i wielu kwestionuje, czy dotrzymają obietnic.

Student, który pracował w akademiku podczas ostatniego rządu, powiedział, że talibski minister „rozmawiał tylko z nauczycielami i studentami płci męskiej”.

Powiedziała, że ​​świadczy to o „systematycznym zapobieganiu partycypacji kobiet w podejmowaniu decyzji” i „Dystans między słowami i czynami Talibów”.

ten Liczba przyjęć na uniwersytety wzrosła w ciągu ostatnich dwudziestu lat zachodniego istnieniaZwłaszcza wśród kobiet, które uczą się razem z mężczyznami i uczęszczają na seminaria prowadzone przez nauczycieli.