22 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tajemnicę cyklonów Jowisza wyjaśnia fizyka ziemskich oceanów

Tajemnicę cyklonów Jowisza wyjaśnia fizyka ziemskich oceanów

Wysłano:

11 września 2022 00:40 GMT

Zdjęcia cyklonów polarnych uchwycone na odległej planecie przez sondę Juno NASA umożliwiły naukowcom badanie sił, które je napędzają.

Amerykańscy naukowcy byli w stanie ustalić, że gigantyczne huragany, które pojawiają się wokół biegunów Jowisza, są powodowane przez te same siły, które poruszają wody w oceanach Ziemi.

Cyklony polarne na największej planecie w naszym Układzie Słonecznym zostały po raz pierwszy wykryte w 2016 roku przez sondę Juno NASA. Od tego czasu specjaliści spekulują, że te burze są napędzane konwekcją, procesem znanym na Ziemi, w którym ciepłe powietrze rozszerza się i wznosi na wyższe wysokości, chłodniejsze i gęstsze. Jednak ta teoria nie została jeszcze udowodniona.

„Kiedy zobaczyłem bogactwo turbulencji wokół huraganów Jovian, ze wszystkimi ich włóknami i mniejszymi wirami, przypomniało mi to turbulencje, które widzisz w oceanie wokół wirów”. ogłaszać Oceanograf Leah Segelman, badaczka w Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego (USA) i autorka nowego badania. „Jest to szczególnie widoczne na przykład na zdjęciach satelitarnych o wysokiej rozdzielczości zakwitów planktonu” – dodał.

Naukowcy przeanalizowali serię zdjęć w podczerwieni, które uchwyciły północny region polarny Jowisza, a w szczególności jego polarny układ wirów. Na tej podstawie byli w stanie obliczyć prędkość i kierunek wiatru, śledząc ruch chmur. Następnie zespół zinterpretował obrazy w podczerwieni pod kątem grubości chmur. Ciepłe regiony odpowiadają miękkim chmurom, ponieważ w atmosferze Jowisza można zobaczyć głębiej. Zimne regiony to gruba warstwa chmur, która przykrywa i zasłania atmosferę Jowisza.

Misja Juno NASA rejestruje oszałamiające obrazy Jowisza i "Dziki" Głos Ganimedesa

To pozwoliło zespołowi wykazać, że wznoszące się gorące powietrze przenosi energię w atmosferze i zasila chmury w miarę ich wzrostu, zamieniając się w huragany na dużą skalę, takie jak te obserwowane wokół biegunów. „Możliwość zbadania tak odległej planety i znalezienia obowiązującej tam fizyki jest fantastyczna” – powiedział Siegelman.

Naukowcy podkreślają również, że tak jak oceanografia Ziemi pomaga rozwikłać tajemnice atmosfery Jowisza, ostatnie odkrycia na tej planecie mogą z kolei rzucić nowe światło na te wielkoskalowe procesy zachodzące na Ziemi.

ten badanie Zostało opublikowane w poniedziałek w czasopiśmie Nature Physics.

READ  WhatsApp | Lista telefonów komórkowych, które zostaną pozostawione bez aplikacji | 31 stycznia | 2023 | nnda | nnn | Zagraj w DEPORA