4 stycznia 2022 r. Ziemia osiągnie peryhelium, a tym samym swoją maksymalną prędkość wokół Słońca.
Na początku roku eliptyczna orbita Ziemi osiąga swój punkt Najbliższe podejście do słońca, Połączenie dno skalne.
Kiedy Ziemia znajduje się w peryhelium, jej prędkość orbitalna Przyspiesz na maksa; Natomiast w apogeum dzieje się dokładnie odwrotnie i nasza planeta porusza się z najmniejszą prędkością.
W ten wtorek, 4 stycznia o 00:52 (GMT -6), nasza planeta osiągnie A Odległość co najmniej 147 milionów km od słońcaA to wystarczy, aby zamiast jechać ze średnią prędkością 107 280 kilometrów na godzinę, rozpędza się do maksimum 110 700 kilometrów na godzinę.
I chociaż ten wzrost prędkości Ziemi jest niezauważalny dla zamieszkujących ją organizmów, w okresie perygeum Światło słoneczne odbite od Ziemi jest o 7% intensywniejsze niż w apogeum. Zjawisko to powoduje również, że obecne pory roku (północna zima i australijskie lato) zawierają 4,7 dni krótszy czas trwania Z pór roku, które występują w lipcu, w szczycie.
Jednak wpływ peryhelium na życie na Ziemi jest minimalny, a zamiast tego Główne zmienne meteorologiczne odnoszą się do pór roku, ze względu na nachylenie 23,5 stopnia na osi obrotu Ziemi.
Stąd maksymalna i minimalna odległość między ziemią a słońcem nie jest związana z temperaturą ziemi, co jest zjawiskiem bardziej oczywistym dla krajów półkuli północnej, gdzie zima powoduje najniższe temperatury w roku, mimo że odległość z szacunkiem w słońcu jest minimalna, a lato niesie ze sobą Fale upałów zbiegają się z apogeum.
W 1609 Johannes Kepler Był pierwszą osobą, która zasugerowała, że zamiast pełnych okręgów, orbity planet wokół Słońca są owalne z naszą najbliższą gwiazdą w jednym ze swoich ognisk. Na podstawie systematycznych obserwacji i obliczeń Kepler zidentyfikował trzy podstawowe prawa, które wciąż są przydatne w wyjaśnianiu Ruch i prędkość planet wokół ich orbit.
Z koncepcji orbit eliptycznych można było wyznaczyć najbliższy punkt (peryhelium) i najdalszy punkt od Słońca (aphelion). Jak sugerował Kepler Omiatane obszary planet na ich orbicie są przemierzane w równych odstępach czasu, tak aby ich prędkość orbitalna wzrastała w miarę zbliżania się do swojej gwiazdy.
I chociaż ten efekt jest niewielki na Ziemi ze względu na mniejszą ekscentryczność, zjawisko to jest bardziej dramatyczne w przypadku takich rzeczy jak Pluton, którego długa orbita spowodowała to w krótkim okresie swojej 247-letniej translacji wokół Słońca, jest Bliżej słońca niż Neptun.
Czytaj teraz:
Ziemia ciemnieje z powodu zmian klimatycznych
Nowe symulacje wskazują, że Ziemia chowa się za planetą Neptun
„Skłonny do napadów apatii. Introwertyk. Wielokrotnie nagradzany ewangelista internetowy. Ekspert od ekstremalnego piwa”.
More Stories
Wodoodporny telefon komórkowy Motorola MEDIA RANGE GAMER ma mocny procesor i niewyczerpaną baterię
Apple udostępnia nowe wersje beta systemów iOS 18 i iOS 18.1 z oczekiwanymi nowymi funkcjami
Pokémon GO oferuje swoim graczom niektóre ze swoich najpotężniejszych Pokémonów