23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Muzyka barokowa łączy Polskę i Boliwię z muzyką Arakenter

Muzyka barokowa łączy Polskę i Boliwię z muzyką Arakenter

Muzyka ma subtelność docierania do najbardziej nieoczekiwanych miejsc i odbiorców bez znajomości jakichkolwiek granic czy barier. Dobrym tego przykładem był miniony wtorek, 9 listopada, w kościele San Roque, gdzie Chór i Orkiestra Arakendera spotkały się, aby wyjaśnić wątki polskich kompozytorów, zachowując przy tym wszystkie trudności konfliktów społecznych, które przeżywa kraj. Dominic.Wellard.

Chociaż zaplanowano, że odbędą się dwa koncerty z publicznością, ostatecznie odbyło się to za zamkniętymi drzwiami i nakręcono prezentację, która została nagrana na wideo, które będzie transmitowane na portalach społecznościowych oraz w Boliwii, Polsce i innych firmach muzycznych . Państwa.

Grupa 43 muzyków wykonała utwory wokalno-instrumentalne reprezentujące życie muzyczne Polski w XVII i XVIII wieku. Ten produkt był możliwy dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP za pośrednictwem Uniwersytetu Adama Michałewicza, profesora i badacza Piotra Nowroda.

„Z ogromnej kolekcji polskich kompozytorów znajdujących się w polskich archiwach i bibliotekach wybraliśmy utwory wokalne i instrumentalne, które reprezentują życie muzyczne tego kraju w XVII i XVIII wieku” – wyjaśnił dyrektor Piotr Navrod. Promotor koncertów w Boliwii.

Kompozycje muzyków europejskich znane są w Boliwii i krajach ościennych, ale bogactwo muzyczne tworzone przez polskich kompozytorów nigdy nie znalazło miejsca w szeregach i kościołach tej części świata. Dlatego ten produkt pozwala uczyć się muzyki takich kompozytorów jak Mikołaj Zieleński, Bartomiej Pękiel, Andreas (Andrzej) Hakenberger, Stanisław Sylwester Szarzyński, Marcin Mielczewski czy Adam Jarzbski.

Wielu członków Chóru i Orkiestry Arakender jest dyrektorami i/lub członkami innych chórów i zespołów, więc ta muzyka rozprzestrzeni się po całej Boliwii. Podobny projekt odbędzie się w 2022 roku w ramach kolejnego międzynarodowego festiwalu amerykańskiej muzyki baroku i renesansu „Missions de Sigvitos”.

„Doświadczenie tego przeglądu polskiego baroku jest bardzo bogate. Po raz pierwszy pracujemy z muzyką w tym kraju. Kierownictwo Dominika Wellarda bardzo mi pomogło osobiście, nauczył mnie bardzo ciekawego podejścia w pracy. sprawiło, że urosliśmy jeszcze bardziej” – powiedział La Paz Soprano Diana Azero.

READ  Nowicjusz WRC3 Matulka dominuje w piątek w Polsce

Również z Chóru Arcander Patricia Panegas podkreśliła, że ​​„muzyka polskiego baroku jest estetyczna, a wraz z nią odnajdujemy atmosferę kompozytorów i wyrażane przez nich chrześcijańskie zainteresowanie”.

Z drugiej strony Cristina Zankis, członkini Arakaendar Band, podkreśliła pracę francuskiego reżysera, mówiąc: „Dominic jest pierwszorzędnym nauczycielem i jako zespół musimy wykorzystać tę okazję. Z reżyserem mamy szczegóły, charakter muzyki, frazę… zaangażowanie w tworzenie wysokiej jakości muzyki z najlepszymi mistrzami jest nieocenione i jeśli jest w stanie zabrać Cię we właściwym czasie. Utwory muzyczne z Polski” – powiedział skrzypek.

Na koniec Nelson Maldonado, chórzysta z Oro, podsumował: „Utwory, które wykonujemy, są bardzo interesujące, ponieważ pokazują nam różne interpretacje, dzięki czemu możemy obserwować wspaniałość i jakość różnych polskich kompozytorów”.