23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE nakłada na Polskę 1 mln euro dziennie do czasu zawieszenia reformy sądownictwa

UE nakłada na Polskę 1 mln euro dziennie do czasu zawieszenia reformy sądownictwa

Premier Polaco Mateusz Morawiecki (Reuters)

Polska została skazana w środę na grzywnę Milion euro dziennie dla UE Do czasu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która w lipcu została uznana przez europejski wymiar sprawiedliwości za naruszającą prawo socjalne.

O dofinansowanie zwróciła się Komisja Europejska 7 września. Posunięcie to jest częścią ostrego konfliktu między UE a Polską o praworządność i wolność sprawiedliwości.

Mateusz Morawiecki, szef polskiego nacjonalistycznego rządu konserwatywnego, obiecał zlikwidować izbę regulacyjną, co Polska zapowiedziała już w sierpniu, ale nadal działa..

Komisja Europejska obwinia system Wpływające na autonomię sędziów. Reguła i izba regulacyjna, w której jest on stosowany, umożliwiają sędziom poddawanie dochodzeń dyscyplinarnych, procedur i sankcji w oparciu o treść ich orzeczeń sądowych, w tym korzystanie z prawa do zadawania pytań prejudycjalnych do Trybunału UE. (TSUE).

14 lipca TSUE nakazał Polsce natychmiastowe zawieszenie działalności w tej sali. Ponieważ wynik ten nie jest respektowany, Europejska władza wykonawcza wezwała TSUE do nałożenia sankcji, mówiąc, że „sądownictwo w UE musi być niezawisłe i sprawiedliwe”.

Flagi Unii Europejskiej i Polski (Reuters)
Flagi Unii Europejskiej i Polski (Reuters)

„Środki tymczasowe z 14 lipca muszą być przestrzegane, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla prawa i porządku UE oraz wartości ustanowionych przez tę UE, zwłaszcza praworządności” – powiedział w środę. TSUE z siedzibą w Luksemburgu.

W dzisiejszym postanowieniu europejski sędzia skazał Polskę na płacenie miliona euro dziennie od dnia ogłoszenia wyroku polskiemu zarządcy, do czasu wykonania lipcowego postanowienia sądu lub wydania prawomocnego wyroku w sprawie kolejnej skargi. Z Brukseli do Warszawy po reformę sądownictwa.

Wiceprezes TSUE, który nałożył karę, uważa, że ​​„działania podjęte przez Polskę na podstawie dokumentów będących w posiadaniu sądu nie wydają się wystarczające do zagwarantowania wykonania przedmiotowych środków tymczasowych”. Uprawnienia izby regulacyjnej pozostają w mocy.

„Wydaje się konieczne wzmocnienie skuteczności środków zapobiegawczych nałożonych rozporządzeniem z dnia 14 lipca 2021 r. Państwo członkowskie nakłada na Polskę obowiązkowe kary, aby nie opóźniać swojego postępowania”. – dodał sędzia.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (Reuters)
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (Reuters)

Ze swojej strony wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galetta skrytykował grzywnę. „TSUE całkowicie ignoruje postanowienia Konstytucji RP i Trybunału Konstytucyjnego. Działa poza swoimi uprawnieniami i nadużywa sankcji i innych środków tymczasowych” – powiedział Galetta w oświadczeniu wyemitowanym w mediach społecznościowych.

READ  Argentyna ma Messiego; Polska do Lewandowskiego; Meksyk? Meksyk jest zdrowy!

– To kolejny etap w procesie ograniczania (przemieszczania) suwerenności Polski do własnego systemu państwowego, czyli wymuszenia i zastraszania – podsumowuje wiceminister.

Polska i Unia Europejska kłócą się o kontrowersyjne warszawskie reformy sądownictwa.. Według Brukseli działania te stoją w sprzeczności z demokratyczną niezależnością, ale dla polskiego rządu muszą skończyć z korupcją sędziów.

Na początku tego miesiąca polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre działy prawa europejskiego są niezgodne z konstytucją kraju. Decyzja wzbudziła obawy o możliwość wyjścia Polski z UE.

(z informacjami z EFE)

Kontynuuj czytanie: