5 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gniew w Unii Europejskiej po błyskawicznej wizycie Orbana u Putina – DW – 07.05.2024

Gniew w Unii Europejskiej po błyskawicznej wizycie Orbana u Putina – DW – 07.05.2024

Obecny przewodniczący Rady Europejskiej musi pracować nad pogodzeniem interesów 27 państw członkowskich, zachować dyskrecję w wyrażaniu własnych poglądów i dążyć do osiągnięcia porozumienia. Dokładnie to obiecał węgierski premier, Wiktor Orbán, Do Obejmiemy to rotacyjne stanowisko na sześć miesięcy 1 lipca.

Ale piątego dnia swojej prezydentury. Orban udaje się do Moskwy bez wcześniejszego powiadomienia i konsultacji Odwiedzać Prezydent Rosji Władimir Putin, W Brukseli jest to uważane za wyraźną zniewagę. Unijni dyplomaci cierpieli na tachykardię, zwłaszcza że Orbán promował swoją podróż 10 stycznia jako „misję pokojową”. Po rozmowie z rosyjskim przywódcą Orban powiedział, że do osiągnięcia pokoju między Rosją a Ukrainą jest jeszcze długa droga, „ale podjęliśmy pierwsze kroki w celu wznowienia dialogu”.

„Brak mandatu UE”

„Wizyta premiera Viktora Orbána w Moskwie odbywa się wyłącznie w ramach dwustronnych stosunków Węgier i Rosji” – powiedział szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. Wyjaśnił, że Orbán nie może reprezentować Unii Europejskiej za granicą.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz również wskazał na konferencji prasowej w Berlinie, że Orban nie przestrzega zasad Unii Europejskiej. Według nich w europejskiej polityce zagranicznej reprezentuje ich przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Ze swojej strony Putin zwrócił się do Orbana jako „Prezydenta Rady Unii Europejskiej”, nie pozostawiając wątpliwości, że dla niego reprezentuje dwadzieścia siedem krajów tworzących Unię Europejską.

W ubiegły wtorek, 2 lipca Orbán udał się także niespodziewanie do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.którego kraj od niemal dwóch i pół roku jest ofiarą rosyjskiej agresji wojennej. Przy tej okazji zaproponował natychmiastowe zawieszenie broni i rozmowy pokojowe z Moskwą. Zełenski Zachował milczenie i stwierdził jedynie, że pokój z Rosją musi być sprawiedliwy.

Rzeczywiście w tamtej sytuacji Orban działał bez zezwolenia reszty UE. Pozostałe 26 państw członkowskich zawsze podkreślało i dawało temu wyraz w swoich deklaracjach na szczycie, że Ukraina jako kraj atakowany musi sama określić czas i warunki niezbędne do rozmów o pokoju.

READ  Zełenski odwołuje wirtualne przemówienie przed Kongresem USA – DW – 06.12.2023
Orbán i Zełenski 2 lipca w Kijowie.Foto: Biuro Prasowe Prezydenta Ukrainy/Reuters

Jest samozwańczym rozjemcą

W Unii Europejskiej nacjonalista Viktor Orbán jest znany jako podżegacz. Ale ta nowa sztuka zaskoczyła nawet doświadczonych europejskich dyplomatów, którzy zabrali głos sotto-głos Skandalu. Nikt nie pamięta precedensu tego rodzaju.

Rzecznik rządu w Budapeszcie próbował wyjaśnić sprawę. Powiedział, że Orbán podróżował do Kijowa i Moskwy jedynie w ramach pełnienia funkcji szefa węgierskiego rządu. Jednak w stolicy Rosji Orbán wysłał za pośrednictwem „X” tajemniczą wiadomość, w której stwierdził, że nie można siedzieć z założonymi rękami i czekać na cudowne zakończenie wojny.

„Będziemy ważnym narzędziem w stawianiu pierwszych kroków w kierunku pokoju” – napisał. Nie wiadomo, kogo miał na myśli, mówiąc o nas. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odpowiedziała 10 stycznia, że ​​„polityka ustępstw nie powstrzyma Putina”.

Viktor Orban ogranicza pomoc dla Ukrainy

Viktor Orban jest największym zwolennikiem Kremla w Unii Europejskiej. Węgry w dalszym ciągu odbierają rosyjski gaz rurociągami, a rosyjskie firmy budują w tym kraju elektrownię jądrową. Węgierskie firmy robią dobre interesy także w Rosji.

Inni przywódcy UE nie spotykają się obecnie z Putinem, ponieważ ma on stanąć przed sądem za zbrodnie wojenne i wydano nakaz aresztowania. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył w Wilnie z oburzeniem, że nie można podawać ręki krwawemu dyktatorowi, jeśli naprawdę chce się pokoju.

W ostatnich miesiącach Orbán kilkakrotnie próbował zablokować lub przynajmniej opóźnić dostarczenie pomocy finansowej i wojskowej UE dla oblężonej Ukrainy. Nadal zachowuje prawo weta w sprawie przekazania 6,5 ​​miliarda euro z funduszu UE.

Węgry są także jedynym krajem NATO, który wycofał się z sojuszniczego programu dostaw broni dla Ukrainy.

(irs/rml)