Federacja Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ) w stolicy Kosowa ostro skrytykowała polskie władze. Dziennikarz Pablo González przebywa w więzieniu od lutego 2022 r A sędzia w tym kraju niedawno po raz dziewiąty przedłużył jego tymczasowy areszt.
Na tej sesji plenarnej jednomyślnie poparło ją 48 przedstawicieli dziennikarzy ze stowarzyszeń zawodowych z całej Europy i związków zawodowych z 37 krajów europejskich. Wniosek przedstawiony przez Hiszpańską Federację Stowarzyszeń Dziennikarzy (FAPE). W tym Wymagany jest sprawiedliwy proces Powinien zostać natychmiast wydany Gonzalezowi w Polsce lub stanąć przed sądem w Hiszpanii.
Kliknij, aby powiększyć
upaść.
Związki zawodowe takie jak CCOO, FdSP i UGT popierają ten wniosek FAPE, który powstał na Zgromadzeniu Ogólnym Hiszpańskiej Federacji, które odbyło się w Talavera de la Reina. Podczas prezentacji w Kosowie Luisa MenendezaMiędzynarodowy przedstawiciel FAPE skrytykował „bierność władz Polski i Hiszpanii w obliczu niewypowiedzianej nieprzejrzystości sprawy przeciwko dziennikarzowi znajdującemu się w odosobnionej sytuacji w kraju Unii Europejskiej, co stanowi trwałą torturę osobistą i psychiczną”.
Ze swojej strony Maja Sever, prezes EFJPotępił także brak dowodów przeciwko dziennikarzowi i wezwał do jego uwolnienia: „Po raz kolejny Żądamy natychmiastowego uwolnienia Pabla GonzalezaHiszpański reporter przetrzymywany jest w Polsce od lutego 2022 r. Władze polskie nie podały żadnych szczegółów uzasadniających to zatrzymanie, poza niejasnym zarzutem „szpiegostwa”.
#EFJPristina24 Po raz kolejny żądamy natychmiastowego uwolnienia hiszpańskiego dziennikarza Pabla Gonzaleza, przetrzymywanego w Polsce od lutego 2022 r. Władze polskie nie podały żadnych szczegółów uzasadniających zatrzymanie, poza niejasnym zarzutem „szpiegostwa”. pic.twitter.com/yedrIWNzAT
— Maja Sever (@SeverMaja) 25 maja 2024 r
Hiszpański dziennikarz posiadający obywatelstwo rosyjskie został zatrzymany 28 lutego 2022 r. we wczesnych godzinach porannych w polskim mieście Przemyśl. Dla różnych hiszpańskich mediów opisywał exodus migrantów spowodowany inwazją rosyjską. Zaczęło się kilka dni temu we wschodniej części Ukrainy.
Rosyjscy urzędnicy szybko poinformowali wówczas, że aresztowano agenta rosyjskiego wywiadu GRU i że znaleźli obszerne dowody jego zbrodni. Jednak prawie dwa i pół roku od aresztowania nie pojawiły się jeszcze żadne doniesienia. „Pojawiły się jedynie niejasne zarzuty Rzekome „szpiegostwo” na rzecz sił Kremla, ale nie udowodniono ani nie przedstawiono żadnych dowodów” – wyjaśnia FAPE.
Walka w Polsce
Zgromadzenie EFJ również poparło nowe rozwiązanie Wkrótce będą kontrpróby w Madrycie i w Polsce. W kraju słowiańskim organizowany jest wiec przed radomskim więzieniem, w którym przebywa Pablo González. Położone 100 km od Warszawy więzienie jest budowane jako areszt śledczy. Jest to jedno z największych więzień w Polsce i dysponuje 1081 miejscami. Pomimo swoich rozmiarów hiszpański dziennikarz znajduje się w sytuacji na wpół komunikatywnej.
Za protest przed tym więzieniem, solidarność FAPE, logistykę i Wspierane przez dwie polskie organizacje dziennikarskie: SDP (Związek Dziennikarzy Polskich) i SD (Stowarzyszenie Dziennikarzy). Obie organizacje jasno wyraziły swoje poparcie dla tej inicjatywy na spotkaniu w Kosowie.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy