23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Meksyk utrzymuje stosunki gospodarcze i kooperacyjne z Czechami i Polską

Meksyk utrzymuje stosunki gospodarcze i kooperacyjne z Czechami i Polską

Podczas roboczej wizyty w Pradze w Czechach i Warszawie w dniach 13–16 maja dyrektor generalna na Europę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (SRE) Jennifer Feller Enriquez odbyła dwustronne spotkania z urzędnikami obu krajów. Potwierdził znaczenie wzmocnienia dialogu politycznego i większych możliwości w kwestiach gospodarczych.

W Pradze Ambasadora przyjął wiceminister spraw zagranicznych Jiří Košák, który omówił z nim najważniejsze kwestie relacji Meksyk-Czechy. Obaj podkreślili znaczenie ciągłego postępu w modernizacji Porozumienia globalnego Meksyk–UE oraz podkreślili możliwości powiązań w kwestiach naukowych i edukacyjnych oraz ustanowienia bezpośredniego lotu Praga–Puerto Vallarta.

Zdjęcie: SRE

Kontynuuj czytanie:

WRZESIEŃ: Którzy uczniowie będą chodzić do szkoły tylko dwa razy w tygodniu ze względu na trzecią falę upałów?

Sąd nie ograniczył uprawnień ministra do żądania danych bankowych bez nakazu sądu

Rozmawiał z Matyášem Pelantem, głównym doradcą Wydziału ds. Handlu UE i Zagranicznego czeskiego Ministerstwa Przemysłu i Handlu, który potwierdził rosnące możliwości poprawy przepływów handlowych i inwestycyjnych; Po udanej wizycie w Meksyku w kwietniu ubiegłego roku Wiceministra Handlu Zagranicznego Edwarda Kozunika.

Podobnie dyrektor generalny uczestniczył wraz z innymi wyższymi urzędnikami z Ameryki Łacińskiej w grupie ds. regionalnych „Czechy-Ibero-Ameryka: Wspólnie stawiając czoła wyzwaniom zglobalizowanego świata”, zorganizowanej przez czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach iberoamerykańskiej struktury. Tydzień 2024.

Podczas wydarzenia odniósł się do wyzwań współczesnego świata i wspólnych interesów, takich jak globalna polaryzacja, erozja systemu opartego na zasadach, konflikty zbrojne i możliwości, jakie stwarzają ewentualne porozumienia z UE w sprawie kwestii mobilności ludzi.

Meksyk jest głównym partnerem handlowym Czech w Ameryce Łacińskiej, natomiast kraj ten jest dziesiątym partnerem handlowym naszego kraju w krajach UE. W Meksyku, Jalisco, Coahuila, Guanajuato i Quintana Roo dominują czeskie firmy z branży wydobywczej, motoryzacyjnej, transportowej i zakwaterowania tymczasowego.

Natomiast podczas wizyty w Warszawie Dyrektor Generalny został przyjęty przez Podsekretarza Spraw Zagranicznych RP Jakuba Wiśniewskiego, który potwierdził zainteresowanie Meksyku promowaniem dwustronnego dialogu politycznego na rzecz osiągnięcia strategicznych relacji między obydwoma krajami. . Urzędnicy omówili także charakterystykę migracji i zjawisko występujące w każdym kraju.

READ  Włochy wygrały wyścig na 20 km, a Polak Tomala wygrał 50 km

Ambasador Feller wraz z Dorotą Paris, dyrektor generalną Departamentu USA polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych współprzewodniczył 14. edycji Politycznego Mechanizmu Konsultacyjnego Meksyk-Polska.

Podczas spotkania wysocy urzędnicy dokonali przeglądu obecnego stanu stosunków i stanowisk w sprawie wspólnych interesów ujętych w programie dwustronnym. Mówili także o szerokich możliwościach współpracy gospodarczej, głównie w sektorze motoryzacyjnym i lotniczym, podkreślając, że Meksyk jest pierwszym partnerem handlowym Polski w Ameryce Łacińskiej. Jeśli chodzi o współpracę edukacyjną i kulturalną, podkreślili znaczenie wdrożenia podpisanego w ubiegłym roku V Planu Zarządzania na lata 2023-2026; i potwierdziła zbieżność stanowisk w organizacjach międzynarodowych.

W ramach swojej pracy w Polsce Ambasador Feller wygłosił konferencję dla młodych polskich dyplomatów i urzędników państwowych w Akademii Dyplomatycznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podczas której omówił priorytety i koordynację polityki zagranicznej Meksyku. Grupa MIKTA. Ponadto spotkał się z grupą analityków i badaczy z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM), aby porozmawiać o stosunkach Meksyk-UE i roli naszego kraju w G20 oraz problematyce w kontekście międzynarodowym.

Polska jest 19. partnerem handlowym Meksyku na świecie i 6. wśród krajów UE. Od momentu przystąpienia Polski do Unii dwustronna wymiana handlowa wzrosła z 93,1 mln dolarów w 2003 r. do 4236,1 mln dolarów w 2023 r. W tym samym roku nasz kraj był pierwszym kierunkiem polskiego eksportu do Ameryki Łacińskiej; Drugi w Stanach Zjednoczonych (tylko za Stanami Zjednoczonymi) polski rynek, liczący 40 milionów ludzi, ma ogromny potencjał wzrostu.