24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Bruksela przekazała Polsce 6,3 mld euro zamrożonych środków Międzynarodowy

W poniedziałek Komisja Europejska wypłaciła pierwsze 6,3 mld euro planu ratunkowego Polski, co daje łączną kwotę 59,8 mld euro. W związku z atakami na praworządność i niezależność sędziów za poprzedniego ultrakonserwatywnego rządu Mateusza Morawieckiego fundusze integracyjne (w sumie wstrzymane kwoty 137 mld euro) zostały zablokowane od 2021 roku. Uwolnienie środków finansowych jest mocnym gestem obecnego gabinetu konserwatywnego Donalda Tuska i reform demokratycznych obiecanych, gdy doszedł on do władzy pod koniec ubiegłego roku.

„Polska osiągnęła dwa „super kamienie milowe” [cambios] Zreformować kluczowe aspekty niezależności wymiaru sprawiedliwości poprzez reformę systemu regulacyjnego sędziów” – podkreśliła Komisja w lutym ubiegłego roku, kiedy Prezes Administracji Europejskiej Ursula van der Leyen wraz z Tuskiem ogłosiła finansowanie. Wizyta do Warszawy.

Choć polski rząd dokonał zmian w prokuraturze i sądach, aby przywrócić praworządność i niezawisłość sądów, nie wprowadził jeszcze żadnych reform prawa. Spotyka się ze sprzeciwem Prezydenta Andrzeja Dudy, który wraz z Trybunałem Konstytucyjnym wspiera interesy ultrakonserwatywnej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i utrudnia proces legislacyjny, aż do osiągnięcia pomyślnego wyniku. Mimo to naukowcy i niezależni analitycy krytykują podwójne standardy Komisji Europejskiej, która jako warunek otwarcia funduszu i jego wdrożenia żądała od poprzedniego rządu reform legislacyjnych.

Kolejnym warunkiem, który Bruksela uznaje za „zadowalający”, jest zobowiązanie się Polski do korzystania z komputerowego systemu audytu i kontroli Arachne, który pomaga krajom UE śledzić potencjalne nadużycia.

W połowie grudnia rząd Tuska przedstawił swój pierwszy wniosek o płatność na już wypłacone 6,3 mld, które formalnie pod koniec lutego uzyskało pozytywną wstępną ocenę Komisji. Fundusze obejmują 37 kamieni milowych i jeden cel, a także pięć inwestycji i 25 reform w kluczowych sektorach, takich jak poprawa klimatu inwestycyjnego kraju oraz odporności gospodarczej i konkurencyjności, rolnictwo, zielona energia, transformacja cyfrowa, opieka zdrowotna i czysta mobilność. Bruksela wyróżnia się.

READ  Polska, kraj NATO, wydaje najwięcej na obronę – 3,90% PKB.

Dostarczenie pieniędzy wywołało zachętę ze strony Brukseli – a van der Leyen, który ujawnił Tuskowi propozycje reform rolnych mających uciszyć protesty rolników – skierowaną do polskiego premiera. Gest ten następuje na niecałe dwa miesiące przed wyborami europejskimi i po ogłoszeniu wyborów regionalnych do liberalnej koalicji rządowej, w której siły, którym udało się obalić PiS, w pierwszej turze zmieniły swoją większość, ale nie udało jej się jej potwierdzić. Zdobył pierwsze miejsca w sondażach, wystarczająco mocny w walce z ultrakonserwatystami.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Von der Leyen, która stara się o reelekcję na szefową komisji i należy do tej samej rodziny politycznej co Tusk, czyli Europejskiej Partii Ludowej (EPL), świętowała w mediach społecznościowych pierwsze dofinansowanie dla Warszawy. „Ważny dzień dla Polski, gratulacje” – napisał na Twitterze, podkreślając, że to „początek” przyszłych środków.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

_