Opisuje „Prymasa Polski” Michała Kondrata Historia kardynała WysińskiegoPrymas Polski powraca, aby przewodzić Kościołowi w Polsce po trzech latach więzienia z rąk władz komunistycznych.
Film przedstawia z bliska prymasa Wysińskiego. Grany przez Sławomira Grzymkowskiego, duchowy przywódca i wizjoner, negocjuje z władzami komunistycznymi większe prawa dla Kościoła i uciskanego narodu, wywołując ukrytą wojnę o wolność religijną i godność ludzką. Wyraża determinację w konfrontacji z komunistami i odnalezieniu Karola Wojtyły (Andrej Niemit), którego rekomenduje na wicebiskupa. Rozmowy prowadzone są w oparciu o stenograficzne notatki Rozmowy z takimi postaciami jak Komułka (Adam Ferenczi) i Cyrenkiewicz (Marcin Tronski). Rząd próbuje zniszczyć Prymasa i Kościół, stosując środek „Prorog”, ale symbolizując jego niezachwianą wiarę oraz wolność i godność ludzką. Prekursor upadku komunizmu.
Michael Kondrat kieruje znakomitym zespołem, w skład którego wchodzą zdjęcia Mateusza Bastevki, Katarzyny Bokaki, Scenariusz: Joanna Dudek-LaVecka i Carolina Slick, montaż: Paweł Videcki, muzyka: Bartos Zajdecki, dźwięk: Mariusz Pielecki i Bartos Budkiewicz. Za produkcję odpowiadają Joanna Strelecka i Daniel Wielkorski, a także Marek Trojak, Michał Kondrat i Anna Kondrat. Finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizję Polską SA, Centrum Technologii Audiowizualnych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polską Fundację Narodową i Fundację Filmową św. Maksymiliana Kolbego.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy