Madryt. Wielkie meksykańskie fortuny, a także firmy noszące pieczęć naszego kraju, znacznie zwiększyły swoją obecność w Hiszpanii do tego stopnia, że w kręgach finansowych znają już Madryt jako Nowe Miami
Albo centralną i luksusową dzielnicę Salamanca w Madrycie, jak ją nazywają Mały Polanco. Napływ meksykańskiego kapitału jest masowy, do tego stopnia, że ponad 60 proc. ogółu inwestycji koncentruje się w Ameryce Łacińskiej i przekroczy 30 mld euro w 2022 r., ostatnim roku, za który ministerstwo udostępnia oficjalne dane. Gospodarka. A liczba ta rośnie.
Meksyk z dużą przewagą przoduje pod względem inwestycji Ameryki Łacińskiej w Hiszpanii – ustępując Argentynie, Wenezueli, Kolumbii i Brazylii – w rzeczywistości należy do pięciu krajów o największych interesach biznesowych, obok innych potęg, takich jak Francja, Niemcy i Stany Zjednoczone Stany. I Wielka Brytania..
Niedawny raport przygotowany przez Sojusz Iberoamerykańskiej Rady Biznesu (Ceapi) dokładnie odnotowuje wzrost liczby dużych firm z Ameryki Łacińskiej w Hiszpanii, które określają jako multilatynosi
Zaznacza się, że większość z nich, bo 88 proc., posiada oddziały na swoim obszarze wpływu (Ameryka Południowa i Meksyk). Wyjaśnia, że dynamika inwestycji zdaje się wskazywać na tendencję do stopniowej ekspansji w kierunku innych regionów, np. Europy, a dokładniej Hiszpanii. Na razie jest to zaplanowane multilatynosi
Ma coraz większą obecność w gospodarce międzynarodowej i jest obecna bezpośrednio lub pośrednio w 114 krajach rozwiniętych i wschodzących. W 2022 r. osiągnęli historyczny poziom inwestycji wynoszący 74 677 mln dolarów, co stanowi 80-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost ten wynika głównie z imigrantów pochodzenia meksykańskiego i brazylijskiego.
Według danych Ministerstwa Gospodarki Hiszpania posiadała bazę inwestycyjną pochodzenia latynoamerykańskiego o wartości 48 631 mln euro w latach 2011-2020, nieco mniej niż 51 300 mln euro w 2019 r., choć w 2021 r. zanotowała nieznaczny spadek do 47 tys. euro. 168 milionów euro. Według krajów głównym krajem jest Meksyk z 28,4 mln euro (57 procent całości), następnie Argentyna z 8,76 mln euro i Wenezuela z 5,40 mln euro.
Z dokumentu wynika, że jedynie Francja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zainwestowały w Hiszpanii więcej niż firmy z Ameryki Łacińskiej, przewyższając pod względem wolumenu inwestycji inne gospodarki wschodzące, takie jak Chiny.
Ramon Casilda, autor raportu Seabi, wyjaśnił… Dzisiaj „Meksyk wyłania się na głównego partnera Hiszpanii, głównego kierunku hiszpańskich inwestycji w regionie, a także aspiruje do roli głównego inwestora iberoamerykańskiego na półwyspie, gdzie meksykańskie międzynarodowe koncerny w dalszym ciągu rozwijają się i umacniają swoją wiodącą pozycję w inwestycjach dzięki rozległym znajomości.” Pomiędzy obydwoma krajami: Z Meksyku co tydzień odlatują 63 bezpośrednie loty do Madrytu i Barcelony, a 63 lądują w Meksyku, Cancun, Guadalajarze i Monterrey. Od poniedziałku do piątku 126 samolotów przelatuje przez Ocean Atlantycki.
Oprócz nazwisk biznesmenów takich jak Carlos Slim, Carlos Fernandez Gonzalez czy Maria Aramburozabala, wśród meksykańskich firm najbardziej obecnych w Hiszpanii wyróżnia się na przykład firma Gruma, która inwestuje poprzez sojusze z Fat Taco i Azteca Foods na rzecz korzyść meksykańskiej firmy. Produkcja i dystrybucja płatków kukurydzianych i mąki. Tylko w zeszłym roku podwoiła swoją produkcję dzięki inwestycji w nową fabrykę w Kastylii-La Mancha i została wzmocniona zakupem producenta Mexi-Foods. W 2021 roku zainwestował 76 mln euro, głównie w Hiszpanii.
Na uwagę zasługują także Grupo Bimbo, lider w swojej branży w Hiszpanii i Europie, a także inwestycje Roberto Servitje w hiszpańską sieć restauracji Farggi.
Grupo Carso Carlosa Slima jest właścicielem kilku największych firm budowlanych, takich jak FCC i Realia.
Innym przykładem jest Cementos de México (Cemex), który pozostaje liderem w tej branży dzięki temu, że posiada łącznie 63 zakłady i 246 kamieniołomów, do czego trzeba dodać cztery betoniarnie na Balearach.
Biznesmen Carlos Fernandez Gonzalez z Grupy Modelo dokonał ważnych inwestycji za pośrednictwem hiszpańskiej giełdy w Banco Santander, Enmobilia Colonial, Amerst i Grupo Presa. Ponadto Fernández González jest prezesem Finaccess Group, grupy kilku spółek zajmujących się zarządzaniem aktywami finansowymi, obecnej w Meksyku (gdzie zarządza ponad miliardem dolarów), Stanach Zjednoczonych, a od 2021 r. w Hiszpanii za pośrednictwem agencji Finacces Value.Agencja Papierów Wartościowych.
Istnieje również Grupa ADO, której właścicielem jest biznesmen Juan Carlos Uriarte Aman, który w 2013 roku nabył hiszpańską firmę autobusową Avanza, z którą obsługuje trasy w ponad 30 miastach pomiędzy Hiszpanią a Portugalią. Ma udział w sieciach transportowych: tramwajach Metropolitan w Saragossie i Granadzie, a także w krajowych liniach dalekobieżnych.
Grupa Zeta Gas to jedna z najbardziej znaczących grup w Hiszpanii specjalizujących się w dystrybucji i eksploatacji skroplonego gazu ziemnego, co pozwoliło jej zakończyć w 2022 roku instalację nowego zakładu magazynowania i dystrybucji w dolinie Escombreras (Murcia). ton oraz kolejna strategiczna pojemność magazynowa wynosząca 30 tys. ton, zasilana 7-kilometrowym gazociągiem. Firma napełnia kontenery i cysterny.
Na uwagę zasługuje także firma DESC, która specjalizuje się w sektorach konsumenckim, chemicznym i motoryzacyjnym. Guzdan, druga co do wielkości meksykańska firma z branży ICT, utworzyła spółkę zależną w Hiszpanii i od swojej centrali w Madrycie rozpoczęła rozszerzanie swojej działalności w Europie.
Inną ważną firmą jest Begrand, specjalista ds. nieruchomości, który przybył do Hiszpanii z inwestycją początkową w wysokości 100 milionów euro, ze szczególnym uwzględnieniem luksusowych dzielnic Madrytu i Malagi.
Cinépolis jest obecne na całym świecie i niepotwierdzone w Hiszpanii poprzez sieć kin Yelmo, największą w kraju.
W sporcie podkreśla się dostęp inwestorów do drużyn piłkarskich drugiej ligi hiszpańskiej, przy czym Blue Cow Sports Group nabyła 99,1 procent udziałów drużyny klubowej Deportivo Leganes; Podobnie Alejandro Iraraguerre jest obecnym właścicielem Real Sporting Gijon i zainwestował w klub 42 miliony euro na sezon 2022–2023.
Jest to zgodne ze wszystkimi oczekiwaniami ekspertów, takich jak ekonomista Casilda To dopiero początek, przyszłość Hiszpanii będzie związana z Ameryką Łacińską, ale przede wszystkim z Meksykiem
.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Banxico tnie prognozę PKB; Widzi słabość – El Financiero
Targ owocowo-warzywny Bodega Aurrerá od dziś do 29 sierpnia 2024 r.: najlepsze oferty
Według analizy El Economista królem internetu szerokopasmowego w Meksyku jest firma Megacable, której nie może konkurować ani Totalplay, ani Izzi