23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rząd Argentyny złożył rezygnację z BRICS w piśmie wysłanym przez prezydenta Javiera Mileya

Rząd Argentyny złożył rezygnację z BRICS w piśmie wysłanym przez prezydenta Javiera Mileya

(CNN w języku hiszpańskim) — Rząd Javiera Mileya zrezygnował z członkostwa Argentyny w bloku BRICS – sojuszu gospodarczym, politycznym i społecznym, w skład którego wchodzą dotychczas Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki – na kilka dni przed akcesją zatwierdzoną przez byłego prezydenta Alberto Fernandeza. Weszła w życie 1 stycznia 2024 r. Zrobiła to poprzez list wysłany do swoich członków, którym argentyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych udostępniło mediom, w tym CNNE.

List został wysłany do prezydenta Brazylii Luli da Silvy; Cyril Ramaphosa z Republiki Południowej Afryki; Xi Jinping z Chin; Władimir Putin z Rosji i premier Indii Narendra Modi. Rząd Argentyny wyraził w dokumencie, że jego udział w charakterze członka bloku nie jest uznawany za „właściwy”, biorąc pod uwagę różnicę w osiach dotychczasowej polityki zagranicznej od osi poprzedniej administracji.

„Jak wiadomo, ślad polityki zagranicznej rządu, którym przez kilka dni kierowałem, różni się pod wieloma względami od poprzedniego rządu. W tym sensie niektóre decyzje podjęte przez poprzednią administrację zostaną poddane przeglądowi. Wśród nich „jest utworzenie wyspecjalizowanej jednostki do spraw aktywnego udziału kraju w BRICS” – zauważył Prezydent Alberto Fernandez w swoim piśmie z 4 września” – czytamy w przesłanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i udostępnionym mediom piśmie.

List rezygnacyjny do BRICS.

Przesłał rezygnację z BRICS do prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy.

W piśmie rząd Argentyny potwierdza chęć zintensyfikowania stosunków dwustronnych z każdym krajem, podkreślając „wzrost przepływów handlowych i inwestycyjnych”.

W sierpniu, ogłaszając tę ​​wiadomość, Fernández stwierdził, że fuzja argentyńska stwarza możliwość „otwarcia nowych rynków, wzmocnienia istniejących i sprzyjania przepływom inwestycyjnym poprzez tworzenie miejsc pracy, zwiększanie eksportu i rozwój stosowania nowych i lepszych technologii”. planowano z Iranem i Arabią Saudyjską, Arabią Saudyjską, Etiopią, Egiptem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Miley przewidziała już jego stanowisko w sprawie grupy BRICS

Prezydent Javier Miley podczas kampanii wyborczej zapowiedział, że w przypadku wyboru nie będzie członkiem grupy BRICS. Następnie podczas prezentacji przed Radą Ameryk Miley argumentowała ideologiczne powody tej decyzji, mówiąc: „Naszym sojuszem geopolitycznym są Stany Zjednoczone i Izrael. Nie staniemy po stronie komunistów”.

READ  ¿Konflikt Rosja vs. Ucrania provocará guerra mundial? Specjaliści de la UNAM odpowiadają

„Handel powinien być wolny” Powiedział Przed reporterami po wyjściu ze spotkania.

Coś podobnego powiedział na początku listopada podczas Wywiad Z dziennikarzem Jaime Pellim, w którym oskarżył Lulę da Silvę o „komunistyczną i skorumpowaną”, choć wyjaśnił, że „jednostka będzie mogła prowadzić transakcje biznesowe, z kim chce”. […] „Z mojego stanowiska głowy państwa moimi sojusznikami są Izrael, Stany Zjednoczone i wolny świat”.

Co więcej, po zwycięstwie wyborczym La Libertad Avanza obecna minister spraw zagranicznych Diana Mondino ogłosiła za pośrednictwem swojego konta X, że Argentyna nie przystąpi do bloku: „Nie przystąpimy do BRICS” – napisała 30 listopada.

Co reprezentuje BRICS?

Według oficjalnych informacji argentyńskiego ministerstwa pięć krajów tworzących dotychczas blok reprezentuje ponad 42% światowej populacji, 30% terytorium świata, 23% produktu krajowego brutto i 18% światowego handlu Spraw Zagranicznych. Według tego samego źródła zainteresowane kraje odpowiadają łącznie za 16% światowego eksportu i 15% importu towarów i usług.

Ponadto państwa tworzące BRICS są partnerami Nowego Banku Rozwoju (NBD), podmiotu utworzonego w 2015 roku, na którego czele stoi obecnie była prezydent Brazylii Dilma Rousseff. Na swojej oficjalnej stronie internetowej definiuje się ją jako przestrzeń wielostronną, której „ma na celu mobilizację zasobów na projekty infrastrukturalne i dotyczące zrównoważonego rozwoju na rynkach wschodzących i krajach rozwijających się”.

Atrybucja tego artykułu została zaktualizowana po publikacji.

Na podstawie informacji od Ignacio Grimaldiego i Damiana Martino z CNNE.