23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Polska wróciła do Europy” – mówi nowy premier Donald Tusk

„Polska wróciła do Europy” – mówi nowy premier Donald Tusk

Bruksela.- nowy Premier RP, Donalda TuskaW tę środę obiecał swojemu krajowi „Powrót do Europy„, po zakończeniu ośmiu lat ultrakonserwatywnego rządu charakteryzującego się niepowodzeniami w zakresie praworządności i konfliktami z Komisją Europejską (KE).

Polityk, który był premierem w latach 2007-2014, oświadczył: „Polska wróciła do Europy i myślę, że to najważniejszy moment w mojej karierze politycznej. To nie jest łatwe zadanie”. Szefowie rządów i szefowie państw UE odbędą dziś w Brukseli szczyt z przywódcami Bałkany Zachodnie.

Oznajmił, że jest zaangażowany we „wzmacnianie praworządności, standardów demokratycznych, wolności słowa i praw człowieka”.

„To bardzo smutna refleksja, że ​​w 2023 r., przynajmniej w niektórych państwach członkowskich, nadal będziemy mówić o tych podstawowych wartościach” – ubolewał.

Tusk, który jako przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2014–2019 przewodniczył dwudziestu siedmiu szczytom, obiecał powrót do polskiego rządu.To wyjątkowy moment ze względu na kontekst geopolityczny„.

„Jest mi trochę smutno, bo nic się nie zmieniło. Sytuacja się pogorszyła, szczególnie jeśli chodzi o Ukrainę i rosyjską agresję” – powiedział.

Przypomniał, że kiedy stał na czele Rady Europejskiej, miał reputację osoby mającej „obsesję” na punkcie Rosji i oświadczył, że „nie jest usatysfakcjonowany”, że miał rację.

„Chciałbym nie mieć racji” – powiedział – „a dla nas, jako Europy, najważniejszą rzeczą jest skuteczne wspieranie Ukrainy”.

Powiedział, że nie może zaakceptować żadnej apatii ani zmęczenia w związku z Ukrainą.

Czytaj więcej: Euromania odżyła w wyborach w Polsce

„To niedopuszczalne, ponieważ nie mówimy tylko o Ukrainie, wojnie i rosyjskiej agresji. Mówimy o naszej przyszłości” – powiedział.

Węgry i Słowacja, obecnie państwa członkowskie UE, są bardzo niechętne dalszemu wspieraniu Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji.

Tusk zapowiedział, że na szczycie użyje „perswazji”, aby przekonać sceptyków o znaczeniu dalszego wspierania Kijowa.

READ  Siatkówka | Hiszpańska klęska Europejek przeciwko Polsce

„To, czego potrzebujemy dzisiaj, to wzmocnienie tej wiary, że Ukraina może wygrać tę wojnę, ten konflikt nie tylko z Rosją, ale także ze światem wbrew naszym wartościom i podstawowym interesom. Mamy niektórych partnerów, którym jest w tym trudniej niż innym. środowiska i chcę, żeby zrobili coś bardziej pozytywnego. Postaram się przekonać” – powiedział.

Jeśli chodzi o Węgry, Tusk przyznał, że istnieje „prawdziwa przepaść” pomiędzy węgierskim premierem Viktorem Orbánem a pozostałymi dwudziestoma sześcioma państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Stwierdził jednak, że Orbán jest „bardzo praktycznym” politykiem i odebrał to jako „komplement”.

Węgry niechętnie wspierają nową pomoc dla Ukrainy, czy to na dostawy broni i amunicji, czy na długoterminowe finansowanie w ramach negocjacji w sprawie przeglądu wieloletniego budżetu UE.

Co więcej, nie wykazała chęci udzielenia zielonego światła dla rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia do Unii, zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej: W marcu Putin będzie się ubiegał o reelekcję




Dołącz do naszego kanału

EL UNIVERSAL jest teraz na Whatsapp! Znajdź najodpowiedniejsze wiadomości dnia, opinie, rozrywkę, trendy i nie tylko na swoim urządzeniu mobilnym.

jest różny