Zurych i Singapur to najdroższe miasta świata, przed Nowym Jorkiem – wynika z opublikowanego w czwartek rankingu tygodnika „Economist”, który podkreśla rosnące ceny na świecie.
(Możesz przeczytać: Maluka Trivia | Wszystko, co chcesz wiedzieć szczegółowo o krajach i ich kulturze)
W klasyfikacji wyróżniają się Eskalacja w trzech miastach Ameryki Łacińskiej (Santiago de Queretaro i Aguascalientes w Meksyku oraz San Jose w Kostaryce) na skutek wzrostu wartości ich walut i inwestycji zagranicznych..
(Kontynuuj czytanie: Dlaczego sztuczna inteligencja mogłaby zmienić wojnę jak bomba atomowa?)
Brytyjski magazyn szacuje, że w ciągu roku w 173 miastach objętych badaniem ceny wzrosły średnio o 7,4%, co stanowi niewielkie ograniczenie rekordowej inflacji na poziomie 8,1% odnotowanej w 2022 roku.
powiązane tematy
„Kryzys kosztów życia jeszcze się nie skończył, a poziom cen nadal znacznie przekracza trendy historyczne” – mówi Upasana Dutt, kierownik badania, które opiera się na cenach 200 produktów i usług.
(Przeczytaj także: Kim jest Ataturk, ojciec współczesnej Turcji i dlaczego jego dziedzictwo będzie zagrożone)
Kryzys kosztów życia jeszcze się nie skończył, a poziom cen utrzymuje się znacznie powyżej trendów historycznych.
Ekspert ten twierdzi: „Spodziewamy się, że inflacja będzie nadal spadać w 2024 r.”, opierając się na wpływie wysokich stóp procentowych ustalanych przez wiele banków centralnych na powstrzymanie wzrostu cen.
Szwajcarskie miasto Zurych detronizuje Nowy Jork, który rok wcześniej sąsiadował z Singapurem.
Europa umieszcza cztery miasta w pierwszej dziesiątce ze względu na inflację żywności i odzieży oraz wzrost wartości euro w stosunku do dolara, co wpływa na ten ranking liczony w walucie amerykańskiej.
(Możesz przeczytać: Organizacja Narodów Zjednoczonych robi krok w kierunku międzynarodowego zarządzania sztuczną inteligencją, jaki jest temat?)
Oprócz Zurychu na trzecim miejscu plasuje się Genewa (Szwajcaria), remisując z Nowym Jorkiem; Paryż (Francja) zremisował na siódmym miejscu, a Kopenhaga (Dania) na ósmym miejscu wraz z Tel Awiwem w Izraelu.
Amerykańskie miasta Los Angeles (6) i San Francisco (10) również pozostają w pierwszej dziesiątce, a piąte miejsce zajmuje Hongkong.
Główne zmiany w klasyfikacji Gwiazdami są Santiago de Queretaro (od 99. do 51.), Aguascalientes (od 121. do 82.) i San Jose (od 108. do 70.)..
„Banki centralne w większości krajów Ameryki Łacińskiej były jednymi z pierwszych, które śledziły podwyżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej USA w celu wsparcia swoich walut” – czytamy w raporcie, a kurs waluty zyskał w stosunku do dolara.
(Także: Sierra Madre, stary statek w sercu napięcia morskiego między obydwoma krajami)
Magazyn również na to zwraca uwagę „Ceny były napędzane silną inwazją zagraniczną, zwłaszcza w Meksyku”..
Z kolei największy spadek dotknął rosyjskie miasta Moskwa (142.) i Sankt Petersburg (147.) w związku ze spadkiem wartości rubla w wyniku zachodnich sankcji po inwazji na Ukrainę.
(Też: Czym jest „Oś Oporu”, sojusz promujący Iran na Bliskim Wschodzie)
Z badania wynika, że najtańszym miastem jest Damaszek, zaraz za Teheranem. Stolica Argentyny, Buenos Aires, znajduje się na dole rankingu jako dziesiąte najbardziej ekonomiczne miasto.
Agencja prasowa Francji
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Banxico tnie prognozę PKB; Widzi słabość – El Financiero
Targ owocowo-warzywny Bodega Aurrerá od dziś do 29 sierpnia 2024 r.: najlepsze oferty
Według analizy El Economista królem internetu szerokopasmowego w Meksyku jest firma Megacable, której nie może konkurować ani Totalplay, ani Izzi