Madryt, 8 listopada (Europe Press) –
Teatr Real zaprezentuje operę w jej scenicznej, koncertowej wersji „Hulka”Stanisław Moniuszko (1819-1872), uważany za twórcę polskiej opery narodowej, wykonał najbardziej poruszającą i romantyczną muzykę o tej tematyce w historii kraju, której premiera odbędzie się w Święto Niepodległości Polski.
W operze, która zostanie wystawiona 9 i 11 listopada, wystąpi jeden z najwybitniejszych współczesnych głosów i ikoniczny przedstawiciel swojego kraju, polski tenor Piotr Beczała. Tenor pozostawił po sobie niezapomniane występy na scenie Teatro Real „Potępienie postu” (2009), ’szybko’ (2018) i w „Aida” (2022) oprócz udziału Hołd dla Alfredo Krause (2014) i w „Mesa da Requiem”Verdiego w katedrze w Burgos (2022).
W tym przypadku Jontek wcieli się w tę rolęMęskim bohaterem opery jest amerykańska sopranistka Corinne Winters (Hulka) z polskimi artystami Tomaszem Konicznym – bas-baryton (Janus) i Tomaszem Kumieką – baryton (Dziembra) z rosyjskim basem Maxi Mkuzmin-Karavev (STD). Ukraińska mezzosopranistka Olga Siniakova (Sophia) i hiszpański baryton Javier Povetano (The Piper).
Wraz z nimi, Stały zespół i śpiewacy Teatro Real Podejmują wyzwanie wydobycia barw tej pięknej partytury pod kierownictwem muzycznym innego wielkiego reprezentanta rodzimej Polski, Łukasza Borowicza, prowadzącego Chór Jose Luisa Basso.
„Halka” charakteryzuje się klasyczną orkiestracją z pięknymi melodiami zakorzenionymi w muzyce klasycznej, tekstami i emocjonalnymi piosenkami oraz umiejętnym wykorzystaniem refrenu., gra innego bohatera, którego sceny triumfalne podkreślają istotę polskiego ducha. Jego energiczny puls dramatyczny, z wyraźnymi wpływami włoskimi, tworzy płynną i emocjonalną historię w czysto romantycznym stylu.
Programy wspierane są przez Ambasadę RP w Hiszpanii, Instytut Kultury Polskiej, Polską Agencję Inwestycji i Handlu, Polską Fundację Narodową oraz ADAMED.
Koncerty pamięci
W związku z tą premierą i obchodami Narodowego Święta Niepodległości (11 listopada). 22 listopada Teatro Real planuje zorganizować dwa koncertyw Sali Muzealnej Muzeum Prado (21:00) i 23, w Sali Orkiestry Teatro Real (20:00.).
Wybrane dzieła odpowiadają trzem wielkim polskim kompozytorom z różnych okresów, którymi chcielibyśmy zaznaczyć muzykę polską w historii Europy: Karol Szymanowski (1882-1937), Krzysztofa Pendereckiego (1933-2020) i Witolda Lutosławskiego (1913-1994).
W programie koncertu, identycznym dla obu wydarzeń, wystąpi McCourt Quartet, a wielokrotnie nagradzani polscy muzycy wykonają takie dzieła jak: II Kwartet smyczkowy op. 56, K. Szymanowski; Kwartet smyczkowy nr 3, „Kartki z niepisanego pamiętnika”, K. Pendereckiego i W. Kwartet smyczkowy Lutosławskiego.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy