23 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina i Polska osiągają porozumienie w sprawie przyspieszenia transportu zboża i przeniesienia kontroli na Litwę

Ukraina i Polska osiągają porozumienie w sprawie przyspieszenia transportu zboża i przeniesienia kontroli na Litwę

Ciężarówki czekają w obwodzie lwowskim, na granicy ukraińsko-polskiej (Reuters).

We wtorek Warszawa i Kijów ogłosiły porozumienie Przyspieszenie transportu ukraińskiego eksportu zbóż Do krajów trzecich przez Polskę, pierwszy krok w rozwiązaniu konfliktu zbożowego.

On Porozumienie Trójstronne Czyli pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą Ukraiński eksport zbóż – przeznaczony głównie na rynki Afryki i Bliskiego Wschodu – trafia bezpośrednio przez Polskę, zamiast być najpierw sprawdzany na granicy..

„Od jutra zboże będzie transportowane przez Litwę (na rynki światowe). Będzie sprawdzany w porcie litewskim, a nie na granicy polsko-ukraińskiej„, polski minister rolnictwa Robert Delusz powiedział dziennikarzom kwestię, która w ostatnich tygodniach nadwyrężyła stosunki między obydwoma sojusznikami.

Porozumienie było wynikiem internetowego spotkania polskiego ministra z jego ukraińskimi (Mykołą Zolski) i litewskimi (Kiastudis Navikas) odpowiednikami i zostało opisane przez Telusa jako „część budowy korytarza solidarności z Ukrainą”.

Ze swojej strony ukraiński minister nazwał to posunięcie „konstruktywnym krokiem”. Umożliwiłoby to „przemieszczanie bydła, kontrole sanitarne i fitosanitarne” do litewskiego portu, co przyspieszyłoby tranzyt towarów przez Polskę..

Testy we Lwowie (Reuters)

Po tym, jak inwazja rosyjska uniemożliwiła Ukrainie eksport zboża na rynki światowe tradycyjnymi szlakami przez Morze Czarne, zboże wysłano drogą lądową przez Unię Europejską.

Jednak z powodu problemów logistycznych w krajach UE sąsiadujących z Ukrainą zaczęło gromadzić się zboże, a lokalne ceny spadły.

Powiadomienie o tej umowie następuje w środku Kryzys dyplomatyczny Omija Polskę i Ukrainę i jest źródłem jednostronnego polskiego weta wobec importu rolno-spożywczego z Ukrainy po wygaśnięciu 15 września ograniczeń nałożonych przez Brukselę.

READ  Kryzys energetyczny dotyka małych firm w Polsce

Odmowa ze strony Polski zniesienia weta doprowadziła Kijów do potępienia Warszawy przed Światową Organizacją Handlu (WTO), co doprowadziło do eskalacji słownej między obydwoma krajami i pogorszenia ich stosunków.

Polski rząd, który za niecałe dwa tygodnie stoją w obliczu wyborów parlamentarnych, twierdzi, że napływ tanich produktów rolno-spożywczych z Ukrainy zakłóca rynek krajowy.

Jednak pomimo wymiany zadziorów między sojusznikami w ostatnich tygodniach, Warszawa zobowiązała się do utworzenia „korytarzy solidarności”, które umożliwiłyby wyjazd ukraińskich produktów do krajów trzecich drogą lądową bez wpływu na polski rynek.

(Według informacji AFP i EFE)