wszyscy prawa Newtona, Pierwsze z jego słynnych praw ruchu jest być może najbardziej tajemnicze. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niemal zbędne, do tego stopnia, że można się zastanawiać, dlaczego Newton go tam umieścił.
Pisząc po łacinie, Newton zidentyfikował trzy Zasady uniwersalne który opisuje, w jaki sposób kontrolowany jest ruch obiektów w naszym wszechświecie, z których pierwszy jest powszechnie sparafrazowany w następujący sposób: „Obiekty w ruchu mają tendencję do pozostawania w ruchu, a obiekty w spoczynku zwykle pozostają w spoczynku”, jak było tłumaczone i interpretowane od czasu jego publikacja w 1687 r. w jego Zasady matematyczne filozofii przyrody. Innymi słowy, obiekt będzie nadal poruszał się po linii prostej lub pozostanie w spoczynku, chyba że zainterweniuje siła zewnętrzna.
Jednakże według filozofa języka i matematyki Daniela Hooke’a z Virginia Tech przez trzy stulecia interpretowaliśmy pierwsze prawo Newtona nieco błędnie z powodu subtelnego błędu w tłumaczeniu oryginalnej wersji angielskiej z 1729 roku.
Dlaczego Newton ustanowił prawo dotyczące czegoś, co nie istnieje?
W Artykuł niedawno opublikowany w czasopiśmie filozofia nauki, Hook argumentuje, że wielu filozofów nauki błędnie zinterpretowało to wyrażenie jako odnoszące się do obiektów, na które nie działają żadne siły, co jego zdaniem jest zagadkowe, ponieważ we wszechświecie nie ma obiektów wolnych od sił zewnętrznych. Powstaje więc pytanie: dlaczego Newton, który z pewnością wziąłby to pod uwagę w swoich pismach, miałby wydawać prawo dotyczące czegoś, co nie istnieje?
Badając archiwum, Hooke odkrył, że popularna parafraza zawierała błędne tłumaczenie kluczowego łacińskiego słowa: „nisi quatenus”, które oznacza „z wyjątkiem przypadku”, a nie „chyba że”. Hooke twierdzi, że Newton nie miał zamiaru odnosić się wyłącznie do ciał wyimaginowanych, które nie mają sił, ale raczej chciał wskazać, że ruch zmienia się tylko w takim stopniu, w jakim oddziałuje na niego siła. Innymi słowy, zamiast opisywać, w jaki sposób obiekt utrzymuje swój pęd, jeśli nie działa na niego żadna siła, nowe odczytanie pokazuje, że Newton miał na myśli, że każda zmiana pędu obiektu wynika z sił zewnętrznych.
Coraz bliżej tego, co myślał Newton
Chociaż taka reinterpretacja może wydawać się kwestią semantyczną lub akademicką i nie zmieniła i nie zmieni fizyki, Hooke twierdzi, że rzuca światło na to, co naprawdę myślał Newton. Co więcej, niektórzy eksperci sugerują, że ta reinterpretacja może być istotna, ponieważ… Einsteina Opierała się na prawach Newtona, a błędne interpretacje pierwszego prawa posłużyły do omówienia podstawowych filozoficznych rozbieżności między teoriami Einsteina i Newtona.
Krótko mówiąc, rewizja pierwszego prawa Newtona uwydatnia jedną z najbardziej podstawowych idei Newtona: że prawa fizyczne rządzące ruchem mają zastosowanie zarówno do ciał ziemskich, jak i niebieskich, co było rewolucyjną ideą jak na tamte czasy.
„Pierwsza zasada ruchu nie dotyczy wyimaginowanych sytuacji, jak sądził mój profesor fizyki” – powiedział Hooke. „Odnosi się to do rzeczywistych zmian ruchu w prawdziwym świecie. Żyjemy w dynamicznym, zatłoczonym, zawrotnym świecie, pełnym wirujących atomów i cząsteczek, przyspieszających komet i wirujących galaktyk. Każdy zakręt w całym tym ogromnym zamieszaniu, każdy zmiana prędkości i każde przechylenie w kierunku podlega pierwszemu prawu Newtona.
Pod redakcją Felipe Espinozy Wanga.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?