Zdjęcie autorstwa freepik.com
Główny Urząd Statystyczny opublikował ostateczne i kompletne dane o inflacji konsumenckiej za czerwiec. Okazały się one zbliżone do wstępnych szacunków opublikowanych pod koniec ubiegłego miesiąca. Dzisiejsze dane dają jednak pełniejszy obraz wszystkich kategorii koszyka inflacyjnego GUS.
- Główny Urząd Statystyczny potwierdził szybki odczyt i inflację za czerwiec
- Ostatecznie CPI za czerwiec wyniósł 11,5% w ujęciu rocznym i 0% w ujęciu miesięcznym
- Był to kolejny odczyt poniżej oczekiwań analityków.
- W maju inflacja konsumencka wyniosła 13,5% w skali roku i 0% w ujęciu miesięcznym
- Po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes NBP zapowiedział zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych i perspektywę niższych stóp procentowych.
- Więcej ważnych informacji można znaleźć na stronie głównej FXMAG
Inflacja spadnie w czerwcu
Według ostatecznych danych Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja konsumencka wyniosła w maju 11,5% rok do roku i 0% miesiąc do miesiąca. Odczyt był zgodny z wcześniejszymi szacunkami GUS, a wynik był lepszy od oczekiwań analityków, że czerwcowa inflacja wyniesie 11,8% r/r przed publikacją. oceny. Informacja. Dla porównania: w maju inflacja konsumencka w Polsce wyniosła 13% r/r i 0% r/r, podczas gdy inflacja bazowa spadła do 11,5% r/r.
W mocnej refleksji Ramiro Castineira przedstawia serię porównań opisujących obecną sytuację „Peronii”. Poprzez dramatyczne przykłady pokazuje nam złożoność argentyńskiej rzeczywistości: mechanizm wymiany, który stwarza ograniczenia podobne do tych w Afganistanie, brak dostępu do kredytów hipotecznych w Sudanie, diaspora krewnych w Wenezueli, wysoka inflacja 115 funtów. % przypomina sytuację w Syrii, dolarowe płace na Haiti, ubóstwo dzieci na alarmującym poziomie 70% w Kongo i żywność ograniczona do polenty na Kubie. Te uderzające podobieństwa podkreślają wyzwania stojące przed Peronią oraz złożony krajobraz społeczno-ekonomiczny, przez który przemierza ten kraj.
– Zmień stawkę jak w Afganistanie.
– Brak kredytu hipotecznego jak w Sudanie.
– Krewni na wygnaniu jak w Wenezueli.
– Inflacja 115%, jak w Syrii
– Wynagrodzenie w dolarach jak na Haiti
– 70% ubóstwa wśród dzieci, jak w Kongo
– Tylko polenta, jak na KubiePeronia pic.twitter.com/m9o2Oyn8TZ
— Ramiro Castinera (@rcas1) 13 lipca 2023 r
Obecny szczyt wzrostu cen został ustanowiony w lutym br.; Później inflacja CPI wzrosła do 18,4% rok do roku i 1,2% miesiąc do miesiąca
Czerwcowa inflacja była czwartym z rzędu okresem, w którym dynamika cen w Polsce odnotowała znaczący spadek. Przy obecnym poziomie inflacji wskaźnik cen konsumpcyjnych i usług powinien osiągnąć w sierpniu wartości jednocyfrowe, a tempo wzrostu cen do końca roku powinno wynieść od 6 do 7% rocznie. Po dwóch kolejnych miesięcznych odczytach inflacji na poziomie 0%, możliwe są również dodatkowe dane wskazujące na ujemną akcję cen m/m w nadchodzących miesiącach.
Ten składnik jeszcze nigdy nie był tak drogi! Jak inwestować w ten produkt?
Oczywiście nie należy zapominać, że we wszystkich przypadkach ostatnio skorygowana inflacja wynika głównie z efektów statystycznych, aw szczególności z rosnącej bazy statystycznej z poprzedniego roku. W 2022 roku dynamika cen miała silny trend wzrostowy, co oznacza, że benchmark z miesiąca na miesiąc był coraz wyższy. Warto zaznaczyć, że inflacja na poziomie 11,5% w czerwcu oznacza wzrost cen w tym samym tempie, w jakim inflacja osiągnęła 15,5% rok do roku w czerwcu ubiegłego roku. W kolejnych miesiącach baza statystyczna będzie jeszcze wyższa: w lipcu wyniesie 15,6%, w sierpniu 16,1%, a we wrześniu 17,2% rocznie.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy