18 października, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

La Jornada – Sekretarz Generalny ONZ potępia międzynarodowy system finansowy jako „upadający”

La Jornada – Sekretarz Generalny ONZ potępia międzynarodowy system finansowy jako „upadający”

Nowy Jork. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), Antonio Guterres, potępił „niepowodzenie” międzynarodowego systemu finansowego, który pozwala 3,3 miliardom ludzi żyć w krajach, w których rządy wydają więcej na spłatę odsetek niż na zadłużenie zagraniczne niż na edukację lub zdrowie. . .

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych „The World of Debt” światowy dług publiczny osiągnął rekordowy poziom 92 bilionów dolarów w 2022 r., ze względu na zadłużenie rządów krajów rozwijających się w obliczu kryzysów, takich jak epidemia Covid-19. które dźwigają największy ciężar.

„Połowa naszego świata tonie w kierunku katastrofy rozwojowej napędzanej przez miażdżący kryzys zadłużenia” – ubolewał Guterres, przedstawiając raport o stanie światowego zadłużenia.

Zauważył, że „około 3,3 miliarda ludzi, prawie połowa (światowej) populacji, żyje w krajach, które wydają więcej na spłatę odsetek od zadłużenia niż na edukację czy zdrowie”.

Jednak ten niezrównoważony dług koncentruje się w biednych krajach i „nie jest uważany za ryzyko systemowe dla światowego systemu finansowego”. „To miraż, 3 tysiące 300 milionów ludzi ryzykuje więcej niż systemowo. Systemowo ponoszą porażkę” – powiedział.

Według raportu World of Debt, całkowity światowy dług publiczny wzrósł do 92 bilionów dolarów w 2022 roku, co stanowi 5-krotny wzrost od 2000 roku, kiedy wynosił 17 bilionów dolarów.

Kraje rozwijające się są winne około 30 procent światowego długu publicznego, z czego 70 procent przypada na Chiny, Indie i Brazylię. 59 krajów rozwijających się ma dług na poziomie PKB przekraczający 60 procent i rosną szybciej, ponieważ rosną odsetki, które płacą.

Ponadto w raporcie ONZ zauważono, że międzynarodowa architektura finansowa sprawia, że ​​dostęp do finansowania jest niewystarczający i kosztowny dla krajów rozwijających się.

W 2010 r. wierzyciele prywatni odpowiadali za 47 proc. zadłużenia zagranicznego krajów rozwijających się, ale w 2021 r. odsetek ten wzrósł do 62 proc.

READ  To klucz do sprawy domniemanej napaści na tle seksualnym

W Afryce udział wierzycieli wzrósł z 30 proc. w 2010 r. do 44 proc. w 2021 r., podczas gdy w Ameryce Łacińskiej odsetek prywatnych wierzycieli z zewnętrznym długiem publicznym ze wszystkich regionów wynosi 74 proc.

Spośród wszystkich 52 krajów — prawie 40 procent krajów rozwijających się — „mają poważne problemy z zadłużeniem”, przypomina Antonio Guterres, który bezskutecznie wzywał do reformy międzynarodowych instytucji finansowych. „Jest to konsekwencją wewnętrznej nierówności w przestarzałym globalnym systemie finansowym, odzwierciedlającej dynamikę kolonialną w momencie jego powstania” – powiedział.

Raport został opublikowany przed spotkaniem ministrów finansów i prezesów banków centralnych grupy G20, które odbędzie się w dniach 14-18 lipca.

W raporcie argumentowano, że wielostronni pożyczkodawcy powinni rozszerzyć swoje finansowanie, wprowadzając takie środki, jak tymczasowe zawieszenie dopłaty Międzynarodowego Funduszu Walutowego – opłat pobieranych od pożyczkobiorców, którzy regularnie korzystają z ich linii kredytowych – oraz zwiększenie dostępu do finansowania dla pożyczkobiorców. Kraje mające problemy z zadłużeniem, takie jak oprócz mechanizmu renegocjacji zadłużenia, podali autorzy raportu, nie wchodząc w szczegóły działania tego mechanizmu.