MEXICO CITY (proceso.com.mx).- Wystawa „Color of Life: Frida Kahlo” została otwarta w Pałacu Królewskim Lasienki w Warszawie w ramach obchodów 95. rocznicy, z trzema oryginalnymi pracami i kolekcją fotografii. Rok nawiązania stosunków dyplomatycznych między Meksykiem a Polską.
Proponuje się, aby wystawa zbiegła się w czasie ze 116. rocznicą urodzin malarza w Koyokan, która zgodnie z informacją na stronie internetowej Muzeum Polskiego będzie obchodzona 6 lipca, aby odkryć wyjątkowy świat. Znani i interesujący artyści XX wieku według kolorów.
Pokrótce opowiada o części swojego życia, podkreślając, że dzięki tożsamości i kreatywności był w stanie przezwyciężyć ból spowodowany polio od dzieciństwa i wiele lat po wypadku jako nastolatek (kiedy wrócił z liceum nr 1 do domu w San Ildefonso , Coyoacán, jego z kochankiem Alejandro Gómezem Ariasem).
Według oświadczenia Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych (INBA) oryginalne prace to „Los Cocos” (1951) i „Martwa natura z arbuzem” (1953), które należą do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po trzecie, „Moja suknia wisi” (1933) z kolekcji Femsa (firma z Monterrey zajmująca się m.in. produkcją Coca-Coli i która stworzyła sieć sklepów Oxo).
Zainicjowana przez nieżyjącego już profesora Zbigniewa Wawera, dyrektora Muzeum Królewskiego w latach 2017-2022, wystawa obejmuje galerię fotografii i instalację plenerową przedstawiającą codzienne życie Fridy Kahlo z mężem Diego Riverą. Reprodukcja niektórych elementów La Casa Azul w Coyoacán, zwłaszcza ogrodu.
Otwarty do 3 września, będzie miał również program edukacyjny, wycieczki z przewodnikiem, warsztaty i rozmowy z lokalnymi ekspertami.
Ceremonii otwarcia przewodniczyć będzie Piotr Kliński, Wicepremier i Minister Kultury RP; Ambasador Meksyku w Polsce Juan Sandoval Mendeolia oraz Marianna Otmianowska, Dyrektor Pałacu Królewskiego w Łazienkach.
Ze swojej strony Ambasada Meksyku w Polsce przypomniała, że pierwsze kontakty dyplomatyczne między obydwoma państwami miały miejsce na początku XX wieku, kiedy Polska odradzała się jako niepodległe państwo w 1918 roku. Zdarzenie to zbiegło się z okresem porewolucyjnym, kiedy to 1 września 1921 r. rząd prezydenta Álvaro Obregóna ogłosił, że Meksyk uznał Polskę za niepodległe państwo w swojej Deklaracji Misyjnej. Dopiero w 1928 roku stosunki zostały sformalizowane.
W tym samym roku Polska wysłała swoje wojska do Mexico City, a nasz kraj robił to w Warszawie do 1933 roku. W 1939 r. Meksyk oparł się okupacji hitlerowskiej i utrzymywał stosunki z polskim rządem na uchodźstwie. W 1942 r. odwiedził go polski premier gen. Władysław Sikorski i prowadzono negocjacje w sprawie udzielenia azylu 30 tys. polskich uchodźców.
W całej historii łączącej oba kraje Meksyk jest pamiętany jako pierwszy kraj Ameryki Łacińskiej, który uznał Tymczasowy Rząd Jedności PRL. W 1960 r. ponownie otworzyli swoje ambasady, a prezydent Adolfo López Mateos złożył wizytę państwową, w ramach której otwarto wystawę w Muzeum Narodowym w Warszawie, m.in. i unii jedności.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy