24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowe kontrowersje wokół migracji na szczycie UE – DW – 29.06.2023

Nowe kontrowersje wokół migracji na szczycie UE – DW – 29.06.2023

Trzy tygodnie temu ministrowie spraw wewnętrznych UE podjęli decyzję o zaostrzeniu procedur azylowych na granicach obozu po latach konfliktu. W ramach tego zobowiązania państwa członkowskie muszą przyjąć określoną liczbę migrantów lub zamiast tego mogą wypłacić odszkodowanie w wysokości 20 000 euro na migranta w UE.

Kompromis przeciwko głosom Polski i Węgier został okrzyknięty „historycznym kamieniem milowym” przez niemiecką minister spraw wewnętrznych Nancy Fasser i kilku polityków UE. Polska i Węgry odrzuciły porozumienie i teraz wróciły, aby to zrobić na szczycie. Szefowie państw i rządów w Brukseli.

Polska: Tak dla bezpieczeństwa granic, nie dla procesu na granicach

Polski premier Mateusz Morawiecki przedstawił teraz w Brukseli nowy plan lepszej ochrony zewnętrznych granic UE. Imigracja Nielegalne przez agencję Frontex. Zdaniem Morawieckiego błędem byłoby otwieranie granic wewnętrznych UE bez odpowiedniej ochrony granic zewnętrznych. Polska graniczy z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Komisja Europejska kładzie duży nacisk na utrzymanie otwartych granic wewnętrznych UE i umożliwienie swobodnego przemieszczania się w strefie Schengen. Choć niemiecki rząd odmówił przywrócenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej, obecnie między Austrią a Niemcami przeprowadzane są wyrywkowe kontrole, które utrudniają migrantom wjazd do Grecji i dalszą podróż szlakiem bałkańskim do tych krajów.

Bardziej restrykcyjny zestaw środków imigracyjnych przewiduje rejestrację wszystkich migrantów na granicach zewnętrznych, identyfikację osób ubiegających się o azyl z najmniejszym prawdopodobieństwem i deportację ich do bezpiecznych krajów lub krajów tranzytu. Chodzi o ustanowienie środków w celu realizacji porozumienia osiągniętego na tym szczycie UE, pomimo odrzucenia przez Polskę i Węgry. Około 30 000 osób ubiegających się o azyl lub mających status uchodźcy ma zostać rozdzielonych między inne państwa członkowskie UE. Kwota jest obliczana na podstawie liczby obywateli i wyników gospodarczych państwa członkowskiego. Kraje takie jak Węgry, które nie chcą przyjmować migrantów, muszą płacić.

Węgry nie chcą płacić, Niemcy chcą wyegzekwować traktat

„Co się zgadza To mechanizm solidarności Już dawno potrzebowalibyśmy tego w Europie. Wszyscy tego potrzebujemy” – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz na początku szczytu. „Każdy kraj, który uważa, że ​​to problem kogoś innego… czasami może to być jego problem” – ostrzegł Scholz, wskazując na stanowisko premiera Węgier Viktora Orbána, że ​​od 2015 roku migracja jest problemem Niemiec. Większość osób ubiegających się o azyl chce wyjechać do Niemiec.

W kilku wywiadach Orbán zapowiadał, że jego rząd nie będzie stosował się do nowych unijnych przepisów i nie będzie wypłacał migrantom żadnych odszkodowań, których Węgry nie otrzymały. W 2015 roku węgierski prezydent nakazał budowę ogrodzenia wzdłuż granicy Węgier z Serbią, inwestując około 1,8 mld euro i powiedział, że „Bruksela nie pokryła 1% tych kosztów”. Orbán opowiada się za całkowitym zamknięciem granic UE dla migrantów i pozostawieniem azylantów czekających na decyzję o ich przyjęciu lub odrzuceniu. Zbudować.

Kanclerz Niemiec odrzuciła na szczycie stanowisko Polski i Węgier i zasygnalizowała w Brukseli, że czas wprowadzić w życie to, co już postanowiono.

Punkty za zmianę opóźnią transakcję

Szefowie państw i rządów UE chcą rozmawiać o tym, jakie porozumienia można zawrzeć z krajami pochodzenia lub tranzytu w sprawie powrotu migrantów, którzy nie spełniają warunków przyjęcia azylantów. premier Włoch Georgia Meloney, Domaga się wdrożenia porozumienia, które zapewni Tunezji 1 miliard euro pomocy na powrót migrantów. Ale jest uwięziony.

Wynik debaty może mieć wpływ na proces legislacyjny dotyczący reformy azylowej, ponieważ Rada Ministrów, przedstawiciele państw i Parlament Europejski muszą przyjąć tekst prawny do końca roku. Poproszono o zmianę kilku punktów. Na przykład posłowie Zielonych chcą zapewnić, że rodziny migrantów z dziećmi są zwolnione z formalności w obozach granicznych.

READ  Praktyka w Polsce dla Villarreal

Przy tej i innych zmianach oraz odmowach ze strony Polski i Węgier harmonogram zaostrzania procedury azylowej może się zachwiać. Tak więc nic nie powinno się zmienić dla osób próbujących uciec do Europy, na przykład na łodziach przepływających przez Morze Śródziemne, mówią unijni dyplomaci. Dwa tygodnie temu blisko 500 osób zginęło, gdy łódź migrantów wywróciła się u wybrzeży Grecji.

(cp/the)