24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sąd Najwyższy UE orzekł, że reforma sądownictwa w Polsce narusza prawo federalne

Sąd Najwyższy UE orzekł, że reforma sądownictwa w Polsce narusza prawo federalne

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (c) bierze udział w Paradzie Niepodległości w Warszawie 11 listopada 2022 r. afp_tickers

Ta treść została opublikowana 05.06.2023 – 14:17


(AFP)

Wprowadzona w Polsce w 2019 r. reforma sądownictwa, która skupiła się na postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów, naruszyła obowiązujące prawo Unii Europejskiej (UE) – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Zdaniem TSUE, najwyższego sądu systemu sądownictwa Unii Europejskiej, polska reforma jest niezgodna z obowiązującym prawem, ponieważ niezawisłość i bezstronność sędziów nie są zagwarantowane, i zgodził się z podziałem administracyjnym Komisji Europejskiej. UE

Wprowadzona w Polsce reforma zakłada izbę dyscyplinarną, która zdaniem Komisji może służyć do wywierania presji na sędziach.

Zdaniem TSUE ta izba regulacyjna „nie spełnia wymogów niezależności i bezstronności”.

Po zapoznaniu się z wyrokiem TSUE europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że jest to „ważny dzień dla przywrócenia niezależnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce”.

Opierając się na wyroku, dodał: „Prawo o sądownictwie musi zostać zreformowane. Wzywam polskie władze do pełnego wykonania tego orzeczenia”.

Polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potępił wyrok, nazywając sąd „skorumpowanym”.

Orzeczenie „napisali nie sędziowie, ale politycy” i skrytykowano ministra, który jest prokuratorem generalnym, jako „naruszenie traktatów”.

Ich wyroki pisane były podczas polowań i biesiad przy winie – dodał Giobro, przedstawiciel jawnie antyeuropejskiego skrzydła polskiego rządu, cytowany przez PAP.

W 2021 r. Komisja Europejska uzyskała sądową zgodę na nałożenie na Polskę grzywny w wysokości miliona euro dziennie do czasu zaprzestania działalności kontrowersyjnej izby regulacyjnej. Do tej pory kary te przekroczyły już 550 mln euro.

Wyrok TSUE znosi sankcję finansową od 5 czerwca, ale Polska nadal musi spłacić należną kwotę.

READ  Dominika Kulczyk to najpotężniejsza kobieta w Polsce