Ostatnio wydaje się, że napęd wiązki pelletu jest systemem, który NASA zamierza pewnego dnia wyrzucić nas z Układu Słonecznego w krótkim czasie. Amerykańska agencja kosmiczna otrzymała grant w wysokości 175 000 dolarów na jej opracowanie i próbę wyjęcia jej z czysto teoretycznej sfery.
Dla przykładu, tego rodzaju technologia wyniosłaby statek z Układu Słonecznego w ciągu zaledwie pięciu lat, podczas gdy Voyager potrzebował 35 lat, aby wydostać się w przestrzeń międzygwiezdną.
Jak działa opakowanie pelletu?
Koncepcja „wiązki pelletu” została częściowo zainspirowana inicjatywą Breakthrough Starshot, która działa na systemie napędowym „lekkiego żagla”. Przy pomocy milionów laserów maleńka sonda teoretycznie będzie w stanie dotrzeć do pobliskiej Proxima Centauri w ciągu zaledwie 20 lat.
„W przeciwieństwie do wiązki laserowej, ziarna nie rozchodzą się tak szybko, co pozwala nam przyspieszać cięższe statki kosmiczne” – wyjaśnił inżynier pokładowy Artur Davoyan z University of California w Los Angeles.
„Śruty, będąc znacznie cięższe od fotonów, mają większy pęd i mogą nadać statkowi kosmicznemu większą siłę”.
„Skłonny do napadów apatii. Introwertyk. Wielokrotnie nagradzany ewangelista internetowy. Ekspert od ekstremalnego piwa”.
More Stories
Wodoodporny telefon komórkowy Motorola MEDIA RANGE GAMER ma mocny procesor i niewyczerpaną baterię
Apple udostępnia nowe wersje beta systemów iOS 18 i iOS 18.1 z oczekiwanymi nowymi funkcjami
Pokémon GO oferuje swoim graczom niektóre ze swoich najpotężniejszych Pokémonów