30 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Porozumienie w sprawie paliw syntetycznych pomimo sprzeciwu Włoch i Polski

Porozumienie w sprawie paliw syntetycznych pomimo sprzeciwu Włoch i Polski

Włochy i Polska sprzeciwiły się porozumieniu osiągniętemu w ten weekend między Brukselą a Berlinem, które zwolniłoby pojazdy napędzane wyłącznie paliwami syntetycznymi z ustawy zakazującej nowej rejestracji pojazdów z silnikami spalinowymi od 2035 roku.

Pięciu urzędników z różnych krajów bloku, z którymi skontaktował się Euronews, powiedziało, że Bułgaria i Rumunia nie głosowały podczas debaty między przedstawicielami krajów UE w poniedziałek rano. Ale ich wspólny sprzeciw nie wystarczył do głosów potrzebnych do zablokowania zatwierdzenia legislacyjnego, które ma zostać zamknięte we wtorek.

Umowa między Brukselą a Berlinem wpływa na uzgodnione już warunki redukcji emisji CO2 o 100% dla nowej sprzedaży samochodów osobowych i dostawczych sprzedawanych w całej Unii Europejskiej od 2035 roku. Ta zasada nie dotyczy istniejących samochodów. Krążenia, ale tylko te zarejestrowane od tego momentu.

Przepisy zostały opracowane przez Komisję Europejską jako „neutralne pod względem technologicznym”, ale ponieważ emisje CO2 są mierzone w rurze wydechowej, zabraniają W praktyce Sprzedaż samochodów benzynowych i diesla po terminie.

Na początku tego miesiąca Niemcy, ojczyzna światowej klasy przemysłu motoryzacyjnego, nieoczekiwanie sprzeciwiły się daniu ostatecznego zielonego światła tekstowi, który został już starannie wynegocjowany między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim. Referendum uznano za zwykłą formalność, ponieważ umowa polityczna została już przypieczętowana. Niemiecka blokada zszokowała urzędników i dyplomatów, którzy widzieli w niej zdradę konwencjonalnych zasad postępowania. Kilku posłów do PE i innych państw członkowskich, takich jak Francja, Hiszpania i Holandia, stwierdziło, że tekst został zamknięty i nie zostanie ponownie otwarty.

Blokada wywołała nadzwyczajną interwencję przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metzoli, która zaapelowała o uszanowanie „konstytucyjnego precedensu”.

„Nie możemy wrócić do porozumień, ponieważ ostatecznie chodzi o zaufanie między współprawodawcami i wiarygodność procesu legislacyjnego” – napisał Metsola w liście z zeszłego tygodnia.

Próbując wydostać się z bagna, Franz Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej odpowiedzialny za Europejski Zielony Ład, rozmawiał bezpośrednio z Volkerem Wissingiem, niemieckim ministrem cyfryzacji i transportu. Wissing, liberalny polityk z pro-biznesowej partii FDP, zaproponował osobne wyłączenie dla paliw syntetycznych, powstającej technologii, która łączy wodór i dwutlenek węgla w celu produkcji paliw syntetycznych.

READ  Historia Polski i jej koszulek na mundialach

E-paliwa można wlewać do istniejących samochodów, zapewniając przetrwanie silnika spalinowego po terminie 2035 r. Chociaż teoretycznie są neutralne dla klimatu, krytycy twierdzą, że są nieefektywne energetycznie i mają ograniczoną wartość handlową. Wiarygodność.

Intensywne negocjacje między Brukselą a Berlinem zakończyły się w weekend i obie strony osiągnęły kompromis. Transakcja nie została jeszcze upubliczniona.

„Europa zachowuje swoją neutralność technologiczną. Pojazdy z silnikami spalinowymi będą mogły być ponownie rejestrowane po 2035 r., jeśli będą wykorzystywać wyłącznie paliwo neutralne pod względem emisji CO2” – napisał Wissing na Twitterze w sobotę, świętując tę ​​wiadomość.

Rozporządzenie, zwalniające paliwa syntetyczne, było omawiane przez dyplomatów w poniedziałek rano z myślą o umieszczeniu go w porządku obrad wtorkowego spotkania ministrów energii. To podczas tej wymiany zdań Włochy i Polska zgłosiły zastrzeżenia, przy czym ta pierwsza skupiła się na kwestiach praktycznych, a druga na przejrzystości, powiedzieli dyplomaci. Według źródeł intelektualnych Bułgaria i Rumunia wyraziły się w taki sposób, że ich interwencje można interpretować jako bojkot.

Z Niemcami na pokładzie reszta niechętnych krajów nie była w stanie utworzyć mniejszości blokującej, torując drogę do formalnego głosowania – i przyjęcia – we wtorek.

Oczekuje się, że po zatwierdzeniu przepisów Komisja Europejska opublikuje dalsze szczegóły umowy i nakreśli kolejne kroki prawne w celu wdrożenia wyłączenia e-paliw.