Po raz pierwszy naukowcy stworzyli młode szczura z samców.
Chociaż stwarza to odległą możliwość zastosowania tej samej techniki u ludzi, eksperci ostrzegają, że bardzo niewiele zarodków zamieniło się w żywe myszy i nikt nie wie, czy będzie ona działać u ludzi.
Tak czy inaczej, „To bardzo mądra strategia” – powiedziała Diana Laird, ekspert w dziedzinie reprodukcji i komórek macierzystych na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, która nie była zaangażowana w badania. „To ważny krok w komórkach macierzystych i biologii reprodukcyjnej”.
Naukowcy opisują swoją pracę w badaniu opublikowanym w środę w czasopiśmie Nature.
Najpierw pobrali komórki skóry z ogonów samców myszy i zamienili je w „indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste”, które mogą rozwijać się w różne typy komórek lub tkanek. Następnie, poprzez proces, który obejmował ich hodowanie i traktowanie lekiem, przekształcili męskie komórki macierzyste myszy w komórki żeńskie i wyprodukowali funkcjonujące komórki jajowe. W końcu zapłodnili te jaja i wszczepili zarodki samicom myszy. Około 1% zarodków — 7 z 630 — rozwinęło się w żywe młode myszy.
Wydaje się, że szczenięta rosną normalnie i rozmnażają się normalnie, jak powiedział główny badacz Katsuhiko Hayashi z Kyushu University i Osaka University w Japonii innym naukowcom podczas Trzeciego Międzynarodowego Szczytu Edycji Genomu Człowieka w zeszłym tygodniu.
W komentarzu opublikowanym wraz z badaniem Nature, Laird i współpracownik Jonathan Baerle powiedzieli, że praca „otwiera nowe możliwości w biologii reprodukcyjnej i badaniach płodności” dla zwierząt i ludzi. Na przykład później możliwe będzie rozmnażanie zagrożonych ssaków z jednego samca.
„I może stanowić model pozwalający większej liczbie osób, takich jak pary tej samej płci, na posiadanie biologicznych dzieci, przy jednoczesnym uniknięciu etycznych i prawnych problemów związanych z dawstwem komórek jajowych” – napisali.
Zgłosili jednak kilka zastrzeżeń. Najbardziej godne uwagi? Ta technika jest bardzo nieskuteczna. Podkreślili, że pozostaje niejasne, dlaczego przeżywa tylko niewielka część zarodków umieszczonych w zastępczych myszach; Przyczyny mogą być techniczne lub biologiczne. Podkreślili również, że jest jeszcze za wcześnie, aby wiedzieć, czy protokół zadziała w ludzkich komórkach macierzystych.
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?