Kraków (Polska), 6 marca (EFE). – Daniel Obajtek, szef polskiego państwowego koncernu energetycznego Orlan, zapowiedział dziś, że będzie domagał się odszkodowania od Rosji za jednostronne wstrzymanie eksportu ropy i gazu do Polski.
W wywiadzie dla Polskiego Radia Obajtek zwrócił uwagę, że zamrożenie eksportu rosyjskiej ropy „nastąpiło po wizycie prezydenta (USA) Joe Bidena w Warszawie” i zbiegło się w czasie z ogłoszeniem dostaw ropy na Ukrainę. Pierwsze czołgi „Leopard 2” dostarczone przez Polskę.
26 lutego, zaledwie kilka dni po wizycie Bidena i rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, rosyjska ropa przestała płynąć do Polski rurociągiem Drushpa.
Obajtek zapowiedział też podjęcie kroków prawnych przeciwko Rosji za utrudnianie dostaw gazu do Polski od kwietnia 2022 roku.
Polski rząd wyraził chęć uniezależnienia się energetycznego od Rosji do końca 2022 roku, ale do niedawna 10% swojej ropy otrzymywał od rosyjskiej firmy Tafneft na podstawie wciąż obowiązującej umowy.
Zdaniem Obajtka głównym powodem dalszego kupowania rosyjskiej ropy jest chęć uniknięcia kar za złamanie tej umowy. Tafnieft’ poinformowała w oświadczeniu, że otrzymała polską prośbę o odbiór ropy do 2023 roku.
Z drugiej strony w kwietniu 2022 r. rosyjska państwowa spółka Gazprom zaprzestała przesyłania gazu do Polski gazociągiem jamalskim, a decyzję Arlen, który miał ważny do końca roku kontrakt z Rosjanami, liczył na rozstrzygnięcie w drodze arbitrażu. .
Prezydent Arlan obiecał mieć umowę na zakup rosyjskiej ropy do 2024 r., a „trudno zerwać umowę bez narażania się na sankcje, narażając się na duże grzywny, z których pieniądze i tak trafią do (prezydenta Władimira) Putina. A my zapłacimy za ropę, której nie dostaniemy”.
Rosyjska gazeta ekonomiczna opublikowała w lutym raport, według którego Polska będzie importować więcej rosyjskiej ropy niż cała Unia Europejska.
Obajtek podkreślił, że jego firma będzie domagać się rekompensaty finansowej zarówno za ropę i gaz, które miały dotrzeć do Polski, jak i za szkody w jej infrastrukturze spowodowane kryzysem skażonej ropy w 2019 roku.
W maju tego roku zanieczyszczenie rurociągu Drushpa wstrzymało na 46 dni dopływ rosyjskiej ropy do kilku krajów europejskich. EFE
mag/gc/fpa
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy