Astronomowie i fani już patrzą na kometę, która wkrótce osiągnie punkt najbliższy Ziemi.
wspaniały Zielony latawieci jego oficjalna nazwa C/2022 E3 (ZTF)Co najwyżej gołym okiem ostatnie doniesienia. Jeszcze kilka dni temu obiekt kosmiczny był rejestrowany tylko za pomocą teleskopów i lornetek; Jednak im bliżej Ziemi, tym jaśniej znacznie wzrosła.
Będzie widoczny zarówno na półkuli północnej (Meksyk, Hiszpania, Wenezuela, Kolumbia itd.), jak iw Ekwadorze oraz na półkuli południowej (Peru, Boliwia, Argentyna, Chile itd.). Niewątpliwie jest to jeden z tzw wydarzenia astronomiczne Najważniejszym rokiem jest rok 2023.
NASA powiedziała w czasopiśmie Comet ZTF, że nie potrzebuje już teleskopu do oglądania Opis zdjęcia Na długiej ekspozycji wykonanej 19 stycznia obiekt jest obserwowany jako zielona gwiazda na niebie.
Zielona kometa uchwycona z Salamanki w Hiszpanii. Zdjęcie: Oscar Martin Mesonero
Kometa przecina nasze kosmiczne sąsiedztwo Po raz pierwszy od 50 000 latwięc astronomowie i miłośnicy kosmosu nie chcą przegapić okazji, by być świadkami jej bliskiego przelotu.
Co to jest kometa i dlaczego ta jest zielona?
the Latawce Są to zimne ciała składające się z pyłu, skał i zamrożonych gazów, które krążą w granicach Układu Słonecznego. Czasami jednak są przyciągane w kierunku Słońca. Kiedy tak się dzieje, ciepło z gwiazdy powoli zaczyna odparowywać, więc wokół niej tworzy się chmura zwana śpiączką i ogonem.
Kolor jego blasku zależy od gazów, które zawiera. W przypadku komety ZTF jej zielona poświata jest spowodowana jej obecnością węgiel dwuatomowy Pochłania promienie ultrafioletowe ze słońca.
Co wiemy o komecie C/2022 E3 (ZTF)?
Kometa została nazwana C/2022 E3 (ZTF), ponieważ została odkryta w marcu ubiegłego roku za pomocą teleskopu z projektu astronomicznego Zwicky Transient Facility (ZTF) w Kalifornii w USA. W tym czasie przechodził przez orbitującą planetę Jowisz.
Analiza jego trajektorii wskazuje, że pochodzi on z Obłoku Oorta, warstwy otaczającej Układ Słoneczny, złożonej głównie z tych lodowych ciał i znajdującej się tak daleko, że można do niego dotrzeć Statki Voyager Dopiero za 300 lat.
Niezwykle wydłużona orbita jest powodem, dla którego powraca jako następny 50 000 lat I być może po takiej „wizytie” już na zawsze zatracisz się w przestrzeni międzygwiezdnej.
Kometa C/2022 E3 w momencie największego zbliżenia do Ziemi. Zdjęcie: Skylive
Jak jasne będzie? Jak to uchwycić?
Od czasu odkrycia jasność tej zielonej komety dramatycznie wzrosła, do tego stopnia, że astronomowie oszacowali, że w tych dniach może być widoczna bez pomocy instrumentów. Jak dotąd nie mylili się.
Po swoim największym zbliżeniu do Słońca, 12 stycznia, kometa kontynuowała „rozbłysk” i zbliżyła się do Ziemi. Nastąpi najbliższy krok do naszej planety (peryhelium). 2 lutego, gdy znajduje się na 42 milionach km. Dlatego oczekuje się, że tygodnie wokół tej daty zapewnią nam najlepszy wgląd.
Można go jednak tylko uchwycić na ciemnym niebie. To jest jasne, bez zanieczyszczenia światłem lub światłem księżyca. Kometa pojawi się jako kropkowany punkt na niebie. Mniej doświadczeni obserwatorzy mogą potrzebować lornetki.
Kiedy pojawi się zielona kometa? O której godzinie monitorować?
Kometa ZTF jest widoczna od teraz do połowy lutego. Do obejrzenia będą dwa różne okresy.
- Od 20 do 31 stycznia, na półkuli północnej i tropikalnych szerokościach geograficznych. Od 4:00 do 5:30 nów i półksiężyc nie będą przeszkadzać w obserwacjach w tym okresie.
- Od 1 do 10 lutegoI Na półkuli północnej i południowej. Od 45 minut po zachodzie słońca do trzech godzin później. Pełnia utrudni jednak zauważenie przez kilka pierwszych dni, Od 6 lutego brSatelita będzie pojawiał się coraz później, aby można było wykorzystać czas.
Gdzie szukać komety?
Kometa zauważona na półkuli północnej przed świtem. Zdjęcie: Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Madrycie
- w styczniu (okres poranny): Spójrz na północ, na lewo od gwiazdozbioru Herkulesa. W kolejnych dniach przejdzie przez konstelacje Draco i Ursa Minor.
Kometa obserwowana z półkuli południowej (stan na luty). Zdjęcie: Stellarium
- w lutym (okres wieczorny): patrząc w kierunku północ. Na początku pojawi się blisko horyzontu, na prawo od konstelacji żyrafy (Camelopardalis). W kolejnych dniach wzniesie się do gwiazdozbioru Woźnicy i wyżej.
„Skłonny do napadów apatii. Introwertyk. Wielokrotnie nagradzany ewangelista internetowy. Ekspert od ekstremalnego piwa”.
More Stories
Wodoodporny telefon komórkowy Motorola MEDIA RANGE GAMER ma mocny procesor i niewyczerpaną baterię
Apple udostępnia nowe wersje beta systemów iOS 18 i iOS 18.1 z oczekiwanymi nowymi funkcjami
Pokémon GO oferuje swoim graczom niektóre ze swoich najpotężniejszych Pokémonów