Ostatnie pokolenia młodych ludzi w Japonii wyróżniały się m.in. niewielką ilością alkoholu, co władze chcą zmienić nową kampanią.
Wszystko dzieje się z oczywistego motywu: pijąc mniej niż ich rodzice, dochody z podatków od napojów, takich jak sake, dramatycznie spadają.
To skłoniło japońską Narodową Agencję Podatkową do stworzenia ogólnokrajowego konkursu pomysłów, aby odwrócić ten trend.
Kampania „Viva Sake” ma nadzieję dotrzeć Plan przywrócenia atrakcyjności tego napoju i tym samym pobudzenia przemysłu alkoholowego.
Wezwanie polega na poproszeniu młodych ludzi w wieku od 20 do 39 lat o podzielenie się swoimi pomysłami na biznes, które mogą promować konsumpcję wśród rówieśników, niezależnie od tego, czy jest to sake, shoucho, whisky, piwo czy wino.
Władze stojące za tym konkursem zwracają uwagę, że nowe nawyki konsumpcyjne – ukształtowane po części podczas epidemii Covid-19 – oraz starzejąca się populacja, on man Doprowadziło to do spadku sprzedaży alkoholu.
Chodzi o to, że młodzi ludzie dostarczają pomysłów na merchandising, branding i plany, które obejmują nawet sztuczną inteligencję.
mieszane reakcje
Media w Japonii zauważyły, że reakcje na propozycję były mieszane, Zwłaszcza z krytyką idei promowania niezdrowego nawyku.
Ale inni rozpowszechniają „glamour” idee, takie jak słynne aktorki promujące drinki w cyfrowych klubach w świecie wirtualnej rzeczywistości.
Osoby chcące wziąć udział w konkursie mają czas do końca września na zgłaszanie swoich pomysłów. Najlepszy plan zostanie uruchomiony z pomocą grupy ekspertów, aby w listopadzie opracować ostateczną propozycję.
Strona internetowa, na której promowana jest kampania, podkreśla zmniejszenie spożycia napojów alkoholowych w kraju w ostatnich latach.
Ostatnie dane IRS pokazują, że w 2020 roku ludzie pili mniej niż w 1995 roku, kiedy liczba ta spadła ze 100 litrów do 75 litrów na osobę rocznie.
Wpływy podatkowe z podatków od alkoholu również uległy zmniejszeniu na przestrzeni lat. Według The Japan Times, W 1980 r. podatek od napojów wynosił 5% całkowitych dochodów, ale w 2020 r. już tylko 1,7%.
Bank Światowy szacuje, że prawie jedna trzecia (29%) populacji Japonii ma co najmniej 65 lat, najwyższy odsetek na świecie i kolejny czynnik wpływający na zmniejszenie konsumpcji.
Obawy o przyszłość sake nie są jedynym problemem japońskiej gospodarki: istnieje duża niepewność co do zapewnienia młodszym pracownikom pewnych rodzajów pracy i opieki nad osobami starszymi w przyszłości.
Zapamietaj to Możesz otrzymywać powiadomienia z BBC World. Ściągnija Nasza aplikacja i aktywuj ją, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom