24 listopada, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska planuje złagodzić zasady dotyczące morskiej energetyki wiatrowej za pośrednictwem Reuters

Polska planuje złagodzić zasady dotyczące morskiej energetyki wiatrowej za pośrednictwem Reuters

© Reutera. PLIK ZDJĘCIE: Zbiór turbin wiatrowych koło Łeby

WARSZAWA, 5 lipca (Reuters) – Polski rząd przyjął środek legislacyjny, aby rozluźnić zasady rozwoju farm wiatrowych w kraju.

Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce został zahamowany od 2016 roku, kiedy jest to praktycznie zakazane ze względu na przepisy nakazujące zachowanie odległości co najmniej 10-krotności wysokości morskiej farmy wiatrowej między parkiem, w którym się znajduje, a pobliskimi budynkami mieszkalnymi. Większość nowych projektów.

Zgodnie z przepisami znowelizowanymi przez polski gabinet minimalna odległość między farmą wiatrową a budynkiem mieszkalnym zostanie ustalona na 500 metrów. Inwestycje w morską energetykę wiatrową powinny być uwzględnione w planach zagospodarowania przestrzennego gmin – powiedziała we wtorek polska minister klimatu Anna Moskwa.

„Naszym priorytetem jest dywersyfikacja dostaw energii, a energetyka wiatrowa ma w Polsce potencjał dynamicznego rozwoju” – powiedziała Moskwa.

Dodał, że do 2030 roku doda się od 6 do 10 GW mocy wiatrowej.

Ustawa wciąż wymaga poparcia większości ustawodawców w parlamencie, co może potrwać miesiące, powiedzieli przedstawiciele polskiego rządu.

Według warszawskiego think tanku Instrad, zmiany pozwolą na budowę turbin wiatrowych na ponad 7% powierzchni Polski, uwalniając ponad 25-krotność dostępnej obecnie powierzchni. Polska ma już 7,3 GW zainstalowanej mocy wiatrowej

Po inwazji Rosji na Ukrainę prawodawstwo utknęło w martwym punkcie na prawie dwa lata, zwiększając pilną potrzebę zmniejszenia uzależnienia Polski od importowanych paliw kopalnych. Kraj polega na nim w 80% produkcji energii elektrycznej.

Eurosceptyczna Solidarna Polska, koalicja rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), wywiera większą presję na rząd, aby utrzymać węgiel jako główne źródło systemu energetycznego i sprzeciwia się celom klimatycznym UE.

(Sprawozdawczość Marka Strzeleckiego i Pawła Florkiewicza; Redakcja Alexa Richardsona; Tłumaczenie: Darío Fernández)