- Jose Carlos Quito
- BBC News World
Szwecja i Finlandia przez dziesięciolecia pozostawały na uboczu pośród wrzącej rywalizacji między dwoma blokami politycznymi reprezentowanymi przez Waszyngton i Moskwę.
Ale od tego czasu wszystko zmieniło się w ciągu kilku tygodni Inwazja Rosji na Ukrainę 24 lutego ostatni.
Finlandia ogłosiła w tę niedzielę swoją decyzję o złożeniu oficjalnego wniosku o członkostwo w NATO, Koalicja wojskowa pod przewodnictwem USA oraz inne mocarstwa zachodnie, których ekspansję Rosja wykorzystywała jako jedno z usprawiedliwień inwazji na sąsiada.
Szwecja dołączyła do Finlandii z podobnym ogłoszeniem w poniedziałek.
Ewentualna ekspansja NATO oznaczałaby wyraźną zmianę na międzynarodowej szachownicy geopolitycznej z przyszłymi reperkusjami.
W BBC Mundo wyjaśniamy Możliwe konsekwencje niniejszej decyzji.
Co oznacza dla Szwecji i Finlandii przystąpienie do NATO?
„W praktyce Finlandia i Szwecja naprawdę zbliżyły się do NATO w latach 90.” – wyjaśnia BBC Mundo Pablo de Orellana, ekspert ds. stosunków międzynarodowych w King’s College London.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg określił oba kraje jako „najbliższego partnera” sojuszu wojskowego.
Orellana przedstawia przykład współpracy Ćwiczenia morskie i powietrzne NATO znajduje się w Europie Północnej, gdzie „Szwecja i Finlandia zawsze były zaangażowane”.
Już w 2014 roku, po rosyjskiej inwazji na Krym, oba kraje zacieśniły oficjalną współpracę pomimo pozostałych sojuszników zewnętrznych.
Teraz, jeśli w końcu przystąpią do NATO, tak jak zamierzają, zmieni się „najważniejszy atut”, który implikuje członkostwo: możliwość odwołania Artykuł 5.
Artykuł 5 NATO odnosi się do: obrona zbiorowa Oznacza to, że atak na sojusznika jest również atakiem na pozostałych członków.
„Ostatnią rzeczą, której Szwecji i Finlandii naprawdę brakuje, jest prawo do powołania się na Artykuł 5.” – mówi Orellana. „Wszystkie inne wymagania zostały już spełnione”.
Jednym z głównych wymagań jest: Przydziel co najmniej 2% z sprodukt jaw środku B.Droga Jeśli chodzi o wydatki na obronę, to coś, co Finlandia już robi, do czego Szwecja zobowiązała się w nadchodzących latach.
Uczestnictwo w organizacji może również otworzyć drzwi Stanom Zjednoczonym do rozmieszczenia swoich sił bronie nuklearne Jednak na własnym terytorium Orellana identyfikuje tę możliwość jako „wewnętrzny problem NATO, w którym Europejczycy na ogół go nienawidzą, a Szwedzi i Finowie wydają się jasno wyrażać swoją niechęć”.
Jak zareaguje Rosja?
Prezydent Rosji, Prezydent Rosji Władimir Putinpowiedział, że nie ma problemów z Finlandią i Szwecją, ale rozbudowa infrastruktury wojskowej na ich ziemiach będzie wymagała reakcji Moskwy.
rzecznik Kremla, drtradycja PieskówW poniedziałek powiedział, że Rosja uważnie obserwuje posunięcia obu krajów skandynawskich, dodając, że jest przekonany, że ich przystąpienie nie zwiększy bezpieczeństwa Europy.
„Jest to dla nas poważny problem i będziemy go bardzo uważnie monitorować” – powiedział.
Pieskow zauważył również, że w porównaniu z Ukrainą Rosja nie ma sporów terytorialnych z Finlandią czy Szwecją.
Stanowisko zgodne z analizą Orellllany, która utrzymuje, że „nie ma możliwości, aby Rosja chciała bezpośrednio zaatakować te kraje, ale subtelnie zmieni to zdolność Moskwy do zmuszenia tych krajów do poddania się swoim strategicznym priorytetom”.
Ostrzegł jednak, że trudno obliczyć, ile bezpieczeństwa przystąpienie do NATO dałoby Szwecji i Finlandii.
„Musisz zobaczyć korzyści, które przynosisz w zamian Wrogość, która z pewnością wzrośnie po stronie rosyjskiej.
Jakie są pozostałe kroki, aby Szwecja i Finlandia przystąpiły do NATO?
W Finlandii premier Sanna Marin ogłosiła w niedzielę, że jej kraj wyśle oficjalną prośbę w najbliższych dniach, raz Parlement Potwierdź decyzję.
„W Finlandii wciąż mamy przed sobą proces parlamentarny, ale jestem przekonany, że Parlament zdecydowanie i odpowiedzialnie przedyskutuje tę historyczną decyzję” – powiedział Marin.
Według prezydenta nie powinno być przeszkód w przystąpieniu jej kraju do członkostwa w NATO.
W ostatnich tygodniach Stoltenberg powiedział również, że gdy wniosek o członkostwo zostanie sformalizowany, oba kraje zostaną „gorąco powitane” i ma nadzieję, że „proces akcesyjny może przebiegać szybko”.
Ponieważ kraje te spełniają już wiele wymagań NATO i od lat aktywnie współpracują z organizacją, ich przystąpienie, raz na formalny wniosek, może zostać zakończone w kwestia miesięcy.
Chociaż Szwecja i Finlandia nie widzą żadnych przeszkód, Oriana uważa, że jedyną przeszkodą może być Turcja, „ponieważ Szwecja i Finlandia, podobnie jak wiele innych krajów europejskich, uznają Kurdów za ubiegających się o azyl”.
Turcja pod rządami Recepa Tayyipa Erdogana wielokrotnie krytykowała te kraje za zarządzanie organizacjami, które Ankara określa mianem „terrorystów” i które sprzeciwiają się ich przystąpieniu do NATO.
Przez „terrorystów” Erdogan odnosi się do członków Partia Robotników Kurdystanu (PKK i YPG).
Turcja uważa YPG za grupę terrorystyczną ze względu na jej wewnętrzne powiązania z Partią Pracujących Kurdystanu, która prowadzi krwawą wojnę partyzancką w Turcji od 1984 roku.
Takie jest stanowisko Turcji Jedyna przeszkoda Oriana mówi:
– Kolejną przeszkodą jest to, że ambitny kraj utrzymuje spór terytorialny, ale w przypadku Finlandii i Szwecji w ogóle tak nie jest – dodaje.
Dlaczego oba kraje porzuciły tradycyjną neutralność?
Przywódcy polityczni obu krajów wielokrotnie podkreślali, że rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła ich do zmiany historycznego stanowiska neutralności.
„Kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, szwedzkie stanowisko w zakresie bezpieczeństwa zmieniło się radykalnie” – stwierdziła w kwietniowym oświadczeniu partia kierowana przez szwedzką premier Magdalenę Andersson.
W przypadku Finlandii premier uzasadniła zmianę zdania w sprawie NATO stwierdzeniem, że „Rosja nie jest sąsiadem, o którym myśleliśmy”.
Transformacja polityczna wspiera również historyczną zmianę poparcia społecznego.
Sondaż z marca ubiegłego roku wykazał, że 57% Szwedów aprobuje członkostwo w NATO, po raz pierwszy w historii, kiedy większość kraju wybrała wyraźne stanowisko na korzyść bloku wojskowego.
Szwecja nie brała udziału w wojnie Od czasów Napoleona Oparł swoją politykę bezpieczeństwa na „nieuczestniczeniu w sojuszach wojskowych”.
Ze swojej strony Finlandia od dziesięcioleci wykazuje neutralne zachowanie wobec Rosji. Postulowano ją po zakończeniu II wojny światowej jako sposób na zabezpieczenie pokoju przed znacznie potężniejszym sąsiadem, który najechał w 1939 r. w tzw. zimowa wojna.
Pokolenia polityków i obywateli wierzyły, że ta pozycja chroni ich przed ekspansjonistycznymi aspiracjami sąsiada z nimi Ma 1300 kilometrów granicy.
Przystąpienie do NATO nigdy nie uzyskało więcej niż 30% poparcia wśród Finów.
Jednak kilka tygodni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę opinia publiczna przybrała dramatyczny obrót, sięgając 76% zgadza sięJest najwyższy w historii sondaży.
Pamiętaj, możesz otrzymywać powiadomienia z BBC News Mundo. Pobierz i aktywuj najnowszą wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom