Polska blokuje wprowadzenie globalnego minimalnego podatku w wysokości 15% dla międzynarodowych korporacji w UE od końca 2023 roku. Warszawski rząd ponownie zawetował we wtorek, trzy tygodnie po pierwszym sprzeciwie wobec planu, co wymaga konsensusu. Kraje członkowskie.
Oczekujący mandat europejski ma na celu przekształcenie jednego z dwóch filarów uzgodnionych w zeszłym roku w OECD na prawo socjalne, aby wprowadzić minimalny efektywny podatek w wysokości 15% dla firm o rocznych obrotach powyżej 50–750 milionów. Umowa została podpisana przez Polskę.
Gdzie jest problem?
Porozumienie OECD wprowadziło kolejny filar podatkowy, a mianowicie podatek specyficzny dla firm w środowisku cyfrowym. Ale UE używa go w sekundę. Z kolei w przypadku Warszawy wejście w życie dwóch części globalnego porozumienia musi być równoczesne.
Aby zapobiec sytuacji na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się pod koniec maja, rozważana jest możliwość podpisania przez państwa deklaracji obiecującej zaliczki na podatek cyfrowy. Polska twierdzi, że opcja ta nie jest wystarczająco wiążąca prawnie.
Czytaj więcej
Francuski minister finansów Bruno Le Myre przypomniał, że osiągnięcie tego prawnego powiązania jest „niemożliwe”, ponieważ minimalna stawka 15% mogłaby być kontrolowana przez mandat europejski, a bieguny byłyby opodatkowane przez najbardziej pożądane firmy cyfrowe. Zarządzane przez umowę międzynarodową, która nie została jeszcze sfinalizowana. Coś dobrze znanego w Polsce. Tak więc za tym nieporozumieniem może kryć się inna walka polityczna.
Czytaj więcej
Niektórzy obserwatorzy spekulowali, że blokada Polski była środkiem nacisku na uwolnienie 36 000 milionów dotacji i pożyczek dla Polski w ramach Europejskiego Planu Naprawy. Według Brukseli fundusze te są blokowane przez komisję od zeszłego roku, ponieważ Warszawa nie gwarantuje niezależności sądownictwa.
Do impasu w Polsce doszło tego samego dnia, w którym Bruksela ogłosiła zamiar wprowadzenia embarga finansowego na Węgry za naruszanie praworządności. Węgrzy i Polacy wspólnie odwołali się kilka miesięcy temu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ale w lutym przegrali.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy