Według badań przeprowadzonych przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) w Chile międzynarodowy zespół astronomów, który od prawie dwóch dekad obserwuje Neptuna z powierzchni Ziemi, był zaskoczony zdumiewającym wzrostem temperatury atmosfery w ciągu ostatnich dwóch lat. . Ta zmiana po nagłym ochłodzeniu zachodzi również na południu lodowego olbrzyma, wraz z postępem australijskiego lata. Obserwacje wskazują na quasi-sezonowe zmiany w atmosferze planety.
Ósma planeta Układu Słonecznego
Neptun jest oddalony o około 4,5 miliarda kilometrów i ma średnią temperaturę około -220 stopni Celsjusza. Jego pory roku trwają 40 lat, a pełny powrót słońca – 165 lat ziemskich. W 2005 roku Neptun rozpoczął swoje południowe lato, ale dalej niż oczekiwano, zamiast stopniowego wzrostu temperatury atmosfery, atmosfera lodowego olbrzyma ochładzała się, spadając o 8 stopni Celsjusza w latach 2003-2018, według IT. Zaskoczenie pojawiło się później, kiedy zaobserwowali wzrost temperatury między 2018 a 2020 rokiem o 11 stopni Celsjusza na biegunie południowym odległej planety.
„Ta zmiana była nieoczekiwana” – mówi ESO Michael Roman, naukowiec z University of Leicester i główny autor badania. Opublikowano dzisiaj w Planetary Science Journal. „Odkąd obserwowaliśmy Neptuna na początku australijskiego lata, spodziewaliśmy się, że temperatury będą cieplejsze, a nie chłodniejsze” – wyjaśnia naukowiec.
Ewolucja temperatury Neptuna (Europejskie Obserwatorium Południowe)
„Chociaż ciepły wir polarny Neptuna znany jest od wielu lat, tak gwałtowne nagrzewanie się biegunów planety wcześniej nie było obserwowane” – czytamy w oświadczeniu obserwatorium, które do obserwacji wykorzystywało teleskop optyczny i podczerwony VLT. „Zespół wykorzystał również dane z Kosmicznego Teleskopu Spitzera NASA oraz zdjęcia wykonane za pomocą Południowego Teleskopu Gemini w Chile, a także Teleskopu Subaru, Teleskopu Kecka i Teleskopu Północnego Gemini, z których wszystkie znajdują się na Hawajach” – wyjaśnia, kto: że.
lato z niuansami
Po zbadaniu prawie 100 obrazów termalnych Neptuna w podczerwieni z okresu 17 lat w celu zrekonstruowania ogólnych trendów temperatury planety, odkryli, że najbardziej zauważalne zmiany miały miejsce w stratosferze. Nie zauważyli tego samego w górnej troposferze planety. „Dane te dostarczają najsilniejszych jak dotąd dowodów na subglobalną i regionalną zmienność sezonową w stratosferze Neptuna” – skomentowali autorzy w artykule naukowym. Oznacza to, że pory roku na tej planecie są bardziej złożone niż na Ziemi.
Według astronomów ta nieoczekiwana zmiana temperatury może być spowodowana zmianami w chemii stratosfery, przypadkowymi wzorcami pogodowymi lub cyklem słonecznym. Według ESO, w nadchodzących latach potrzeba będzie więcej obserwacji, aby zbadać przyczyny tych fluktuacji przy użyciu mocniejszego sprzętu, takiego jak Future Extreme Range Telescope i James Webb.
Przeczytaj także
„Irytująco skromny muzykoholik. Rozwiązujący problemy. Czytelnik. Hardcore pisarz. Ewangelista alkoholu”.
More Stories
Ma 106 lat, mieszka samotnie i nadal ćwiczy: porady żywieniowe i zdrowotne jednej z najstarszych kobiet na świecie
Według nauki jest to odpowiedni wiek na ograniczenie spożycia kawy – Enséñame de Ciencia
Co według nauki należy zrobić jako pierwsze po przebudzeniu?