19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

8M: Kobiety, które przecierały szlaki w Ameryce |  8 miesięcy: Dzień Kobiet

8M: Kobiety, które przecierały szlaki w Ameryce | 8 miesięcy: Dzień Kobiet

Są bohaterami chwili w Ameryce Łacińskiej. Kobiety, które stały się czymś więcej niż tylko symbolami z różnych sfer polityki, nauki, walki społecznej i kultury w regionie charakteryzującym się głęboką nierównością ekonomiczną i płciową. Francia Marquez, wiceprezydent Kolumbii; Michelle Bachelet, była prezydent Chile; Leila Guerrero, pisarka i dziennikarka; Alicia Barcena, meksykańska dyplomata i biolog; Adwokat z Amazonii Txay Surui i brazylijska fizyczka Marcia Cristina Barbosa otworzyli drogę milionom kobiet w obu Amerykach, do których nie tak dawno temu odmówiono dostępu.

Utwór, który pokazuje, jak ważne jest, by dziewczęta i młode kobiety czuły się reprezentowane przez różnorodne tubylcze i afrykańskie potomkinie zajmujące miejsca decyzyjne. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet EL PAÍS poprosił je o przekazanie nam swoich referencji. Tak Txai Suruí opisuje swoją matkę, Neidinha Suruí, działaczkę na rzecz środowiska i rdzennych mieszkańców. „Była pierwszą kobietą, która zbadała odizolowane, tubylcze obszary swojego kraju, w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, którzy twierdzili, że kobiety powinny przebywać w biurach, kuchniach czy przychodniach zdrowia” – mówi z dumą. Teraz, w wieku 26 lat, idzie w jego ślady. „Bycie pionierką nie jest łatwe” — mówi Michelle Bachelet, pierwsza kobieta-prezydent Chile, w latach 2006–2010 i później, w latach 2014–2018. Społeczeństwo zawsze wymagało, aby kobiety były wyjątkowe, aby osiągnąć to, co inni odziedziczyli po wiekach. Porozmawiać o Eloisie Diaz, pierwszej lekarce w Chile i odniesienie w jej życiu politycznym i jako lekarka.

Te kobiety nigdy nie zaszłyby tak daleko, gdyby nie ci, którzy walczyli przed nimi. Jak Leila Guerrero mówi o pisarce Marii Elenie Walsh: „Wielu z nas zaszczepiła wirusem wolności”. Nauczyciele, pionierzy i wzory do naśladowania, którzy wiedzą, że można przewodzić swojej społeczności, studiować medycynę, odnieść sukces jako pisarz lub opracować politykę publiczną, która zmieni ich kraj i świat. Ich spadkobiercy składają im hołd.

Kaukaskie kobiety
Napisane przez Francię Marquis

Babcie, matki i obrońcy regionu Cauca swoją walką utorowali drogę do tego, że Kolumbia ma teraz pierwszego wiceprezydenta pochodzenia afrykańskiego w swojej historii.

Zobacz profil

Eloisa Diaz, młoda kobieta, która przekroczyła swoje czasy
autorstwa Michelle Bachelet

Była pierwszą studentką medycyny i pierwszą lekarką w Chile w 1886 roku, kiedy większości kobiet nie wolno było iść na uniwersytet. Kiedy Eloisa Diaz poszła do college’u, ukryli ją za parawanem, aby chronić mężczyzn przed jej obecnością w klasach.

Zobacz profil

Neidinha Surui, Strażniczka Lasu
Przez Txai Surui

Walcząca o środowisko i rdzenną ludność Amazonii, tysiąc razy musiała słyszeć, że jej miejsce nie jest w walce, ale w kuchniach czy przychodniach zdrowia. Spotykałem rządy, górników i kłusowników. Teraz jego córka kontynuuje dziedzictwo ochrony lasu i regionu.

Zobacz profil

Juliet Kirkwood, Demokratka Domu i Izby Reprezentantów
Alicja Barcena

Chilijska feministyczna socjolog Julietta Kirkwood powiedziała: „Nie ma nic o nas bez nas”. Tka swoją prowokacyjną, pilną i niezbędną pracę w środku dyktatury Pinocheta. Była ziarnem dla wielu młodych kobiet, które postrzegają ją jako pionierkę w walce o prawa kobiet.

Zobacz profil

Elisa Baggio-Saitovitch, kiedy legenda staje się przyjacielem
autorstwa Marcii C. Barbosy

Starszy badacz w Krajowej Radzie ds. Rozwoju Nauki i Technologii w Brazylii, Baggio-Saitović utorowała drogę innym kobietom do rozwoju własnej ścieżki naukowej. W 2004 roku zorganizowała pierwszą w Ameryce Łacińskiej Konferencję Kobiet Nauk Ścisłych.

Zobacz profil

READ  W Afganistanie talibowie porywają i zabijają komika Khaszę Zwana; Film stał się wirusowy

kredyty

Infografiki: Amanda Catrala

Projektowanie i planowanie: Monica Juarez i Alfredo Garcia