Były detektyw Krzysztof Rutkowski z kolejnym wyrokiem

Były detektyw Krzysztof Rutkowski z kolejnym wyrokiem

Sąd Okręgowy w Warszawie w środę 07.11.2018 r. utrzymał w mocy wyrok roku więzienia w zawieszeniu i 20 tys. zł grzywny wobec Krzysztofa Rutkowskiego. Były detektyw został skazany za niezgodne z prawem prowadzenie w latach 2004- 2006 działalności detektywistycznej i kierowanie bezprawnym pozbawieniem wolności trzech osób.

Prowadzenie działalności detektywistycznej bez uprawnień

Głównym zarzutem w sprawie było prowadzenie działalności w zakresie usług detektywistycznych bez wymaganego wpisu do rejestru. Akt oskarżenia zawierał ponad 200 umów na doradztwo i konsultacje w zakresie usług detektywistycznych, zawartych za pośrednictwem Biura Doradczego. Zarówno Krzysztof Rutkowski, jak i prokuratura złożyli apelację od wyroku sądu pierwszej instancji, sąd nie uwzględnił żądań żadnej z nich i jedynie nieznacznie zmienił poprzedni wyrok.

Obrońca byłego detektywa domagał się jego uniewinnienia. Prokuratura Okręgowa w Katowicach chciała z kolei aby sąd orzekł wobec Rutkowskiego pięcioletni zakaz prowadzenia działalności detektywistycznej i doradczo- konsultacyjnej.

Akcja w Bytomiu- to nie było zatrzymanie obywatelskie

Krzysztof Rutkowski, poza zarzutem prowadzenia działalności detektywistycznej niezgodnie z prawem, został również oskarżony o to, że dnia 16 czerwca 2005 r. w Bytomiu kierował bezprawnym pozbawieniem wolności. Trzy osoby (dwóch mężczyzn i kobieta) zostały wtedy wciągnięte do samochodu i przewiezione na policję. Podczas rozprawy Rutkowski nie przyznawał się do winy. – W czasie którego dotyczy sprawa, miałem licencję. To jest przede wszystkim złośliwość prokuratury – tłumaczył.

Obrońca Rutkowskiego argumentował, że cała sytuacja wynikała ze „stanu wyższej konieczności”, a samo pozbawienie wolności odbyło się w warunkach zatrzymania obywatelskiego.

Sąd nie przychylił się jednak do stanowiska obrony i uznał akcję w Bytomiu za bezprawną.

Rutkowski pozostanie „rzecznikiem prasowym” swojego biura

– Moje biuro detektywistyczne nadal będzie działało i normalnie pracowało. Ja będę pracował w nim jako rzecznik prasowy i nadal będę właścicielem biura doradczego – powiedział Krzysztof Rutkowski po ogłoszeniu wyroku. Dodał też, że złoży skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

 

/fot. Wikipedia.org

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o