Ochroniarski pies służbowy w armii

Ochroniarski pies służbowy w armii

Pies służbowy zgodnie z ustawą o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej jest środkiem przymusu bezpośredniego. Uprawnionych do jego użycia jest kilkanaście formacji mundurowych, w tym pracownicy ochrony fizycznej. Jedną z najbardziej powszechnych ras wykorzystywanych do tego celu, z którymi pracownicy ochrony Oddziału Wart Cywilnych mają najczęściej do czynienia, są oczywiście owczarki niemieckie, w żargonie wojskowym żartobliwie nazywane „szarikami”.

Pies służbowy w OWC a przepisy

Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o  środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej wyraźnie mówi w art. 12, że jednym ze środków przymusu bezpośredniego jest pies służbowy. Wśród uprawnionych do użycia tego środka przymusu bezpośredniego są m.in. pracownicy ochrony.

Art. 21 określa cztery przypadki sytuacji, w których pracownik ochrony może użyć psa służbowego, i są to:

 1. odparcie bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
 2. przeciwdziałanie bezpośredniemu zamachowi na ochraniane przez uprawnionego obszary, obiekty lub urządzenia;
 3. ujęcie osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
 4. pokonanie czynnego oporu.

Oprócz ww. ustawy współpracę pracowników ochrony OWC i psów regulują również instrukcje wewnętrzne Ministerstwa Obrony Narodowej takie jak np. „Instrukcja o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej”, która szczegółowo określa zasady organizacji gospodarki psami służbowymi, szkolenia, prowadzenie dokumentacji czy ich zakup, oraz „Instrukcja o zaopatrywaniu jednostek wojskowych w wyposażenie specjalne przewodników i psów służbowych”, która to ustala zasady zaopatrywania jednostek wojskowych w wyposażenie specjalne dla przewodników i psów służbowych. Tyle, jeżeli chodzi o regulacje dotyczące psów służbowych w OWC.

Skąd się biorą psy w armii?

Za szkolenie i opiekę nad psami służbowymi w siłach zbrojnych odpowiada Wojskowy Ośrodek Farmacji i Techniki Medycznej znajdujący się w Celestynowie. WOFiTM jest  jedyną jednostką centralnie zaopatrującą polską armię w produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt służby zdrowia. Równocześnie w ramach prowadzonej działalności oraz pod opieką lekarzy weterynarii  Ośrodka,  swoje   zadania   realizuje   Kurs   Szkolenia   Przewodników i Tresury Psów. Jest to jedyna placówka w Siłach Zbrojnych RP przygotowująca przewodników i psy do służby w kraju oraz poza jego granicami.

Psy na potrzeby armii są pozyskiwane od hodowców, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych. Szkoli się je pod różnym kątem w zależności od zapotrzebowania. Żandarmi więcej czasu poświęcają na szkolenie polegające na wykrywaniu narkotyków, saperzy szkolą swoje psy w zakresie wykrywania materiałów wybuchowych. Natomiast pracownicy ochrony skupiają się na wyszkoleniu psów patrolowo-obronnych oraz psów wartowniczych.

Zgodnie z tym, co można przeczytać na stronie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych psy, aby zostać dopuszczone do służby muszą wcześniej przejść szczegółowe badania lekarskie oraz szereg testów sprawdzających ich predyspozycje. Podczas selekcji psów do służby ocenia się takie umiejętności psa jak aportowanie, praca węchowa, ciętość, reakcja na osoby postronne oraz strzały, a także współpracę psa z potencjalnym przewodnikiem i zgodność ze wzorcem rasy.

Psy i ich przewodnicy

Jak pisze mjr. Majoch w jednym z artykułów na łamach „Polski Zbrojnej”:

Pomiędzy psem a przewodnikiem musi zaiskrzyć. Dopiero gdy dobiorą się w pary, tworzą nierozłączny służbowy duet.

Pracownicy ochrony z Oddziału Wart Cywilnych, którzy wykonują obowiązki przewodników psów nie tylko muszą szkolić się z psami, ale także powinni zadbać o zbudowanie więzi ze swoimi pupilami. Mówiąc prościej – między przewodnikiem a psem musi być chemia.

Kto może używać psa służbowego

Oczywiście oprócz pracowników ochrony, ze środka przymusu bezpośredniego jakim jest pies służbowy, mogą korzystać następujące formacje mundurowe:

 • Państwowa Straż Rybacka,
 • Kwalifikowany POF,
 • Straż Miejska (gminna),
 • Państwowa Straż Łowiecka,
 • Służba Wywiadu Wojskowego,
 • Straż Leśna,
 • Straż Parku,
 • Straż Ochrony Kolei,
 • Agencja Wywiadu,
 • Służba Kontrwywiadu Wojskowego,
 • Służba Celno-Skarbowa (KAS),
 • Służba Ochrony Państwa,
 • Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
 • Służba Więzienna,
 • Wojskowe Organy Porządkowe,
 • Żandarmeria Wojskowa,
 • Straż Graniczna,
 • Policja.

Reasumując, śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że jedynym środkiem przymusu bezpośredniego, gdzie nie będziesz miał wątpliwości „kto ma zrobić Ci plecy” jest właśnie PIES SŁUŻBOWY.

Czytaj również: Pracownik Ochrony – cichy bohater

 

/foto: 3RBLog

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
alex Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
alex
Gość
alex

Wartownik fatalnie nosi karabin nic nie zrobi prawą ręką , nie skuje napastnika itp. bo karabin mu spadnie. Tak nie nosi się karabinu tylko przez bark z przodu by w razie potrzeby zawinąć do tył i dobyć innych środków itp.