Bruksela: 20 proc. policjantów poszło na zwolnienia lekarskie. To strajk przeciw złym warunkom pracy

500 policjantów poszło na zwolnienia lekarskie. To strajk przeciw złym warunkom pracy

Około 500 policjantów w Brukseli nie stawiło się w środę na służbie „ze względu na chorobę”. Policjanci postanowili w taki sposób zaprostestować przeciwko złym warunkom pracy. Funckjonariusze na strajk wybrali ten dzień, gdyż wieczorem w belgijskiej stolicy rozpoczynał się szczyt Unii Europejskiej.

Około 20 proc. z 2600 funkcjonariuszy policji z Brukseli zadeklarowało w środę, że przedstawią zwolnienia lekarskie i z tego powodu nie stawią się w pracy. We wtorek taki sam powód nieprzyjścia do pracy podało 15 proc. policjantów.

Podobna sytuacja miała miejsce w sąsiednim rejonie, gdzie pracuje 585 policjantów. Do strajku wezwały trzy związki zawodowe. Nie podano jednak dokładnej liczby strajkujących tam funkcjonariuszy.

Data strajku policjantów w Brukseli nie jest przypadkowa. Akurat w środę w europejskiej dzielnicy Brukseli rozpoczął się szczyt UE. Natomiast w czwartek i piątek odbędzie się tam też szczyt ASEM, czyli spotkanie w formacie Azja–Europa.

To związki zawodowe zaproponowały policjantom, by strajkowali, wykorzystując zwolnienia lekarskie. Komendanci zapowiadali bowiem, że wobec funckjonariuszy, którzy nie przyjdą do pracy, wyciągane będą konsekwencje.

Belgijscy policjanci skarżą się m.in. na zmiany w systemie emerytalnym oraz problemy i braki kadrowe w Policji.

Czytaj również: Polska Policja otworzy się na cudzoziemców? Do sejmowej komisji skierowano petycję

 

/AFP, foto ilustracyjne: Ray Sorin | Flickr.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o