Royal Schiphol Group zaniepokojone. Ochroniarze lotniska zapowiedzieli protest

Royal Schiphol Group wyraziła zaniepokojenie przedłużającym się sporem pomiędzy pracownikami ochrony a kierownictwem firm

Pracownicy ochrony lotniska Schiphol w Amsterdamie zapowiedzieli na 4 września protest. Ma do niego dojść, gdyż związkowcy nie doszli do porozumienia z pracodawcami. 

Royal Schiphol Group, firma zarządzająca amsterdamskim lotniskiem wyraziła zaniepokojenie przedłużającym się sporem pomiędzy pracownikami ochrony a kierownictwem firm ich zatrudniających. Dwa związki zawodowe, FNV Security i CNV Professional, poinformowały RSG, że nie doszły do porozumienia z pracodawcami i zamierzają ogłosić 24-godzinny strajk w dniu 4 września 2018 r.

Jeśli protest ochroniarzy dojdzie do skutku, to trzeci co do wielkości port lotniczy w Europie (po londyńskim Heathrow i paryskim Charles de Gaulle) może zostać wyłączony z obsługi pasażerów i cargo na 24 godziny. Byłoby to ogromna komplikacją nie tylko dla Holandii, ale i ruchu lotniczego w Europie. Schiphol przyjął w 2017 roku 68 mln pasażerów.

W ostatnich sześciu tygodniach ochroniarze w ramach protestu już kilkakrotnie przerywali pracę, ale tylko na nie więcej niż 15 minut. Te ograniczone czasowo akcje nie przyniosły jednak pożądanych rezultatów, dlatego związki zawodowe zdecydowały się na bardziej radykalne kroki.

Pracownicy ochrony domagają się podwyżek pensji oraz poprawy warunków zatrudnienia. Jeszcze w bieżącym roku chcą otrzymać co najmniej 3 procentową podwyżkę wynagrodzenia. Z kolei pracodawcy są w stanie przystać na żądania związkowców, ale dopiero od 2019 roku.

Przedstawiciele związków zawodowych podkreślają, że informują o możliwej akcji protestacyjnej z wyprzedzeniem, tak aby RGS mógł podjąć odpowiednie kroki zaradcze. Władze lotniska nie wiedzą jeszcze dokładnie jakie mogą być skutki strajku, ale są w trakcie analizowania kilku ewentualnych planów działań. Rzecznik Royal Schiphol Group podkreślał, że zapowiadany protest może mieć wpływ na 200 tys. pasażerów i zaapelował do obu stron sporu o jak najszybsze zawarcie porozumienia.

Czytaj również: Związkowcy apelują do firm z branży ochrony. Chcą układu zbiorowego pracy

 

/pasazer.com, rp.pl, foto: Pieter Beens / Shutterstock.com

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o