Pionierska metoda gaszenia pożaru. Szwedzi zrzucili bombę na płonący las [WIDEO] | OCHRONA24.info

Pionierska metoda gaszenia pożaru. Szwedzi zrzucili bombę na płonący las [WIDEO]

Pionierska metoda gaszenia pożaru. Szwedzi zrzucili bombę na płonący las

Szwedzie służby wspierane przez strażaków m.in. z Polski walczą z pożarami, jakie trawią lasy od koła podbiegunowego po Bałtyk. Dan Eliasson z rządowego centrum kryzysowego przyznaje, że brakuje środków do walki z ogniem zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. Chwali jednak inicjatywę lokalnych władz w Trängslet, które wyszły z niespotykaną inicjatywą.

Włodarze Trängslet wymyślili, że „usuną” tlen, aby przestało się palić. Uznali, że aby tego dokonać, najprościej będzie zbombardować las. Następnie zwrócili się o pomoc do wojska. Metoda gaszenia pożaru miała mniej więcej polegać na tym, że wzniesiona w powietrze po wybuchu pocisku ziemia, opadając przydusi tlące się podłoże.

W środę (25 lipca) po południu w powietrze wzniosły się gripeny. Jeden z nich z wysokości 3000 metrów eksperymentalnie zrzucił pocisk na płonący las. Jak się okazało, pionierska metoda gaszenia pożaru zadziałała.

Kierujący całą akcją gaszenia płonących lasów stwierdził jednak, że metoda ta może zostać zastosowane dopiero przy „najgorszym możliwym scenariuszu”, kiedy zawiodą już wszystkie metody konwencjonalne.

Czytaj również: Polscy strażacy gotowi do działań w Szwecji

 

/rmf24.pl

                               

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o