Hongkong (CNN) – Chiński przywódca Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin stanowczo podkreślili, że zgadzają się w wielu kwestiach – i podzielają nieufność wobec Stanów Zjednoczonych – w obszernym oświadczeniu po rozmowach między dwoma przywódcami w Moskwie w tym tygodniu.
Ich spotkanie, które odbyło się w cieniu rosyjskiej napaści na Ukrainę, nie pozostawiło wątpliwości co do zaangażowania Pekinu w rozwijanie stosunków z Moskwą, pomimo rosnącej izolacji Putina na arenie światowej, gdy jego wyniszczająca wojna trwa już drugi rok.
Żaden z nich nie poczynił postępów w rozwiązaniu sporu.
Zamiast tego, trzydniowa wizyta Xi w stolicy Rosji, która zakończyła się w środę, była okazją dla dwóch samozwańczych „przyjaciół”, aby podkreślić swoje bliskie osobiste relacje w atmosferze przepychu wizyty państwowej i zdecydować, jak je wzmocnić . Porządku światowego, który jest sprzeczny z tym, który uważają za kierowany przez Waszyngton i jego demokratycznych sojuszników.
Spotkanie zakończyło się zawarciem kilkunastu porozumień mających na celu zacieśnienie współpracy w obszarach od handlu i technologii po propagandę rządową, zgodnie z listą Kremla. Centralne oświadczenie obu przywódców koncentrowało się na tym, w jaki sposób oba kraje „pogłębią” swoje stosunki.
Wizyta Xi kontrastowała z inną ważną misją dyplomatyczną w regionie.
Premier Japonii i sojusznik USA Fumio Kishida przybył we wtorek na Ukrainę, aby spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, podkreślając, jak konflikt w Europie pogłębił podziały również w Azji.
Oto, co musisz wiedzieć o spotkaniach Xi-Putin.
Na Ukrainie nie ma dużego postępu
Spotkania nie pozwoliły na postęp w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.
Obaj przywódcy wezwali do zaprzestania działań, które „zwiększają napięcia” i „przedłużają” wojnę na Ukrainie, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem wydanym przez chińskie MSZ. W oświadczeniu nie uznano, że rosyjska inwazja i ofensywa wojskowa były przyczyną trwającej przemocy i kryzysu humanitarnego na Ukrainie.
Przywódcy wezwali również NATO do „poszanowania suwerenności, bezpieczeństwa i interesów” innych krajów, co zdawało się być echem długotrwałej retoryki obu krajów, które fałszywie obwiniały zachodni sojusz bezpieczeństwa za wywołanie rosyjskiej inwazji.
W ostatnich tygodniach Chiny prezentowały się jako pośrednik pokojowy, deklarując swoje stanowisko w sprawie „politycznego rozwiązania” konfliktu, wzywając do zawieszenia broni i rozmów pokojowych.
W rozmowie z dziennikarzami po wtorkowych rozmowach Putin powiedział, że „wiele elementów” można „uwzględnić jako podstawę” porozumienia pokojowego na Ukrainie, „kiedy Zachód i Kijów będą na to gotowe”.
Propozycja została jednak uznana za porażkę zarówno na Zachodzie, jak i na Ukrainie, ponieważ nie zawierała klauzuli zmuszającej Moskwę do wycofania wojsk z terytorium Ukrainy.
We wtorek Zełenski ogłosił, że zawieszenie broni „po prostu zamrozi” konflikt, dając Rosji czas na „przygotowanie się i powrót z jedynym pragnieniem swojego przywódcy: okupacją naszego kraju”.
Nowy porządek świata i sojusz przeciwko Stanom Zjednoczonym
Eksperci twierdzą, że to skłonność Chin i Rosji do sprzymierzenia się przeciwko Stanom Zjednoczonym – i dążenie do porządku światowego bardziej sprzyjającego ich bardziej autorytarnym programom – skłoniła do spotkania, a nie interes w rozwiązaniu konfliktu na Ukrainie.
Gdy Xi opuszczał Kreml po państwowej kolacji z Putinem we wtorek wieczorem, jego pożegnalne przesłanie powtórzyło jego pogląd, że globalna dynamika władzy się zmienia.
„Razem musimy poprowadzić te zmiany, które nie miały miejsca od 100 lat. Uważajcie na siebie” – powiedział podczas pożegnalnego uścisku dłoni z Putinem, odnosząc się do tego, co Xi postrzega jako epokę, w której Zachód słabnie, a Chiny powstają.
We wspólnym oświadczeniu obaj autorytarni przywódcy wezwali do promowania „świata wielobiegunowego” – modnego hasła dla systemu, który nie kieruje się tak zwanymi zachodnimi wartościami i normami – i zobowiązali się do współpracy na rzecz „ochrony porządku międzynarodowego” i ONZ, ponieważ oba mają historię blokowania propozycji, w tym propozycji skierowanych przeciwko podmiotom takim jak Korea Północna.
Skrytykowali także Waszyngton w kilku punktach, w tym „wzywając Stany Zjednoczone do zaprzestania podważania międzynarodowego i regionalnego bezpieczeństwa oraz globalnej stabilności strategicznej w celu utrzymania jednostronnej przewagi wojskowej”.
Alexander Korolev, ekspert ds. Stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Australii, powiedział, że wspólne oświadczenie pokazuje „ogólną zbieżność poglądów Chin i Rosji oraz światowego podejścia do wielu kwestii międzynarodowych”.
„Jest to bardzo jasne i jasne, jeśli chodzi o identyfikowanie Stanów Zjednoczonych jako głównego zagrożenia dla bezpieczeństwa” – powiedział.
„Wzajemne zaufanie wojskowe” i stosunki obronne
Postrzegane zagrożenia ze strony takich organizacji, jak NATO i AUKUS – pakt bezpieczeństwa złożony z Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – stały się wyraźnym przedmiotem zainteresowania obu przywódców, w tym ich konsekwencji w Azji.
We wspólnym oświadczeniu Xi i Putin wyrazili „poważne zaniepokojenie” „ciągłym wzmacnianiem stosunków wojskowych i bezpieczeństwa NATO z krajami Azji i Pacyfiku” oraz powiedzieli, że „sprzeciwiają się zewnętrznym siłom zbrojnym, które podważają pokój i stabilność w regionie”.
W obliczu nasilającej się chińskiej agresji na Morzu Południowochińskim Stany Zjednoczone wzmacniają swoją obecność w regionie Indo-Pacyfiku i relacje z regionalnymi sojusznikami.
Rosja i Chiny zobowiązały się do „dalszego pogłębiania wzajemnego zaufania wojskowego”, powołując się na wzmocnienie wymiany i współpracy wojskowej oraz regularne organizowanie wspólnych patroli morskich i powietrznych.
Od początku wojny oba kraje prowadzą wspólne ćwiczenia na całym świecie.
Pobudzanie gospodarki i energii
Putin powiedział we wtorek, że Moskwa jest gotowa wspierać chińskie firmy, aby „zastąpiły zachodnie firmy”, które opuściły Rosję od początku inwazji na Ukrainę.
Rosja jest coraz bardziej zależna od Chin jako rynku importu i eksportu elektroniki, po tym jak została nałożona na nią surowe sankcje.
A partnerzy wydawali się chętni do przedłużenia tego, co już było boomem w handlu energią w ciągu ostatniego roku, ponieważ Europa zmniejszyła swoją zależność od głównego dostawcy Rosji.
Obaj przywódcy podkreślili również, że „ustanowią bliższą unię energetyczną, która będzie wspierać firmy z obu krajów w rozwijaniu projektów współpracy w dziedzinie ropy, gazu, węgla, energii elektrycznej i energii jądrowej”.
W rozmowie z mediami Putin dodał, że mówi się o dalszym wzroście eksportu rosyjskiego gazu do Chin, w tym o „realizacji inicjatywy budowy gazociągu Syberia-2 przez terytorium Mongolii”.
Xi nie wspomniał wprost o gazociągu w swoich uwagach na konferencji prasowej, który Rosja określiła jako alternatywę dla nieczynnego gazociągu Nord Stream 2 dostarczającego gaz do Europy.
Oświadczenie odnosiło się do współpracy w celu promowania „dochodzeń i konsultacji” związanych z „nowym projektem gazociągu Chiny-Mongolia-Rosja”.
Podzielony świat
Optyka moskiewskiego szczytu ostro kontrastowała z nieoczekiwanym spotkaniem na Ukrainie Zełenskiego z japońskim przywódcą Kiszidą.
Zełenski pochwalił Kiszidę i innych przywódców wizytujących za „okazywanie szacunku” nie tylko Ukrainie, ale także za „zachowanie i funkcjonowanie cywilizowanych obyczajów i cywilizowanego życia świata”.
„Biorąc pod uwagę siłę Japonii, jej przywództwo w Azji w utrzymywaniu pokoju i porządku międzynarodowego opartego na zasadach oraz odpowiedzialność Japonii jako przewodniczącego (G-7), nasze dzisiejsze rozmowy mogą przynieść prawdziwie globalne rezultaty”. Nocne przemówienie we wtorek.
Xi jeszcze nie rozmawiał z Zełenskim od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, chociaż wysoki ukraiński urzędnik powiedział we wtorek CNN, że trwają rozmowy między dwoma krajami, aby zorganizować między nimi rozmowę telefoniczną w sprawie chińskiej propozycji rozwiązania, bez harmonogramu. „”.
Jednak eksperci wciąż twierdzą, że spotkanie Xi w Moskwie – wzmacniając sojusz z Rosją, który Chiny uważają za kluczowy dla osłabienia globalnych wpływów Ameryki – może odbyć się kosztem innych relacji Chin.
„(Wizyta Xi) wyraźnie stawia stosunki chińsko-rosyjskie ponad wszelkimi innymi rodzajami stosunków dwustronnych, jakie mogą mieć Chiny” – powiedział Jean-Pierre Cabestan, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Baptystów w Hongkongu.
Powiedział jednak, że „ta wspólna deklaracja nie zdobędzie (Chiny) wielu przyjaciół w Europie”, „ponieważ cała Europa desperacko zebrała się za Ukrainą, by spróbować wypędzić Rosjan”.
Nectar Jan z CNN, Wayne Chang, Matthew Chance, Daria Tarasova, Maria Kostenko, Xiaofei Xu i Anna Chernova przyczynili się do powstania tego artykułu.
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom