Bros był policjantem, ratował ludzi i łapał przestępców. Emerytury jednak nie dostanie, bo jest psem

Bros przez swój stan zdrowia i wiek, pożegnał się ze służbą w Policji. Fot. KPP Brodnica

Bros przez swój stan zdrowia i wiek, pożegnał się ze służbą w Policji. Fot. KPP Brodnica

Po ponad 9 latach ciężkiej, ale ciekawej pracy, ze służby w Policji odchodzi czworonożny funkcjonariusz o imieniu Bros. Jego wiek oraz stan zdrowia nie pozwalają już na to, aby dalej służył w formacji. Psim emerytem zaopiekuje się jego dotychczasowy opiekun, który – co może dziwić – nie otrzyma żadnego dodatku na utrzymanie czworonoga, ani zwrotu kosztów za ewentualne leczenie psa, bowiem w dalszym ciągu brak jest podstawy prawnej do wypłaty takich środków.

Wierny przyjaciel sierż. sztab. Piotra Przybyłowskiego – Bros – przez swój stan zdrowia i wiek, pożegnał się ze służbą. Ten piękny owczarek belgijski swoją przygode z Policją rozpoczął w 2010 roku. Jego niesamowite wyszkolenie i szybkość sprawiały, że był w stanie „powalić” na kolana niejednego bandytę.

Bros odnosił wiele sukcesów. W swojej służbie dotarł już niejednokrotnie do sprawców m.in. włamań i kradzieży, zatrzymywał też sprawców w pościgu, a także tropił ślady, często po kilka kilometrów. Bros wraz ze swoim przewodnikiem, niejednokrotnie zarywali noce szczególnie przy poszukiwaniach osób, których życie było zagrożone. Często prezentował swoje umiejętności na spotkaniach z dziećmi i chętnie pozował do zdjęć. Bros niejednokrotnie brał udział w Kynologicznych Mistrzostwach Policji na szczeblu wojewódzkim i krajowym zajmując czołowe miejsca.

Niestety wiek i stan zdrowia psa nie pozwalają mu na dalszą służbę w szeregach Policji. Psi emeryt pozostanie pod opieką swojego dotychczasowego przewodnika sierż. sztab. Piotra Przybyłowskiego. Opiekun Bros’a nie otrzyma jednak żadnego wsparcia finansowego dla zapewnienia godnego funkcjonowania psa po wycofaniu go ze służby, bowiem w dalszym ciągu brak jest podstawy prawnej do wypłaty takich środków.

Rozwiązaniem tej sytuacji mogłaby być nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, której poselski projekt zakłada, że: “opiekunowi zwierzęcia wykorzystywanego do celów specjalnych, które na mocy decyzji właściwego organu zostało wycofane ze służby, przysługuje miesięczne świadczenie na jego utrzymanie, wypłacane do czasu zgonu zwierzęcia. Minister właściwy do spraw administracji publicznej i spraw wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia wysokości świadczenia oraz zasady jego wypłacania”.

O wprowadzenie tego przepisu upominają się m. in. związkowcy Straży Granicznej. – Chcielibyśmy dostawać niewielki dodatek w wysokości 100-150 złotych miesięcznie na utrzymanie takiego “psiego emeryta” i ewentualny zwrot kosztów leczenia – mówi nam Robert Lis, Przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale SG.

Czytaj również: Czworonożni funkcjonariusze na emeryturze. Tylko nieliczni mogą liczyć na “michę” od państwa

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Źródło: KPP Brodnica

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Apart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Apart
Gość

Na uznanie zasługuje przede wszystkim opiekun Brosa, bo możliwość przebywania z opiekunem jest dla Brosa najlepsza nagrodą:) Historia psa godna ekranizacji:)

Ostatnio dodane