MSWiA chce uprościć zasady rekrutacji do Straży Granicznej. Do RCL wpłynął projekt rozporządzenia

MSWiA chce uprościć zasady rekrutacji do służby w Straży Granicznej oraz zwiększyć jej efektywność. Fot. SG

MSWiA chce uprościć zasady rekrutacji do służby w Straży Granicznej oraz zwiększyć jej efektywność. Fot. SG

Do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) wpłynął projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zmieniającego rozporządzenie w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej (SG). Resort chce uprościć zasady rekrutacji do tej formacji.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia, MSWiA ma na celu uprościć zasady rekrutacji do służby w Straży Granicznej oraz zwiększyć jej efektywność, z jednoczesnym utrzymaniem dotychczasowego poziomu kryteriów doboru przyszłych funkcjonariuszy.

Projekt zakłada wyłaczenie z pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego czynności związanych z przeprowadzaniem badania psychofizycznego i wprowadzenie reguły, że badanie to będzie przeprowadzane nie wcześniej niż po uzyskaniu przez kandydata pozytywnej opinii z badania psychologicznego i nie później niż przed skierowaniem go do komisji lekarskiej w celu ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w SG.

MSWiA chce, aby drugi etap postępowania kwalifikacyjnego nie był przeprowadzany wyłącznie w jednym z ośrodków szkolenia, lecz również w jednostce organizacyjnej SGinnej niż ośrodek szkolenia Straży Granicznej. W konsekwencji tej zmiany kandydat do służby będzie mógł przejść drugi etap rekrutacji w jednostce znajdującej się bliżej miejsca jego zamieszkania.

Nowelizowane przepisy wprowadzą też możliwość składania dokumentów aplikacyjnych w placówkach lub dywizjonach SG. Obecnie kandydaci do służby mogą składać dokumenty w komendach oddziałów Straży Granicznej.

Resort doprecyzuje także zakres prowadzonej w ramach pierwszego etapu postepowania, wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, mającej na celu sprawdzenie: posiadanych przez kandydatów preferencji określonych w ogłoszeniu o rozpoczęciu naboru do służby, stopnia motywacji podjęcia służby w formacji oraz poziomu wiedzy o Straży Granicznej.

Ponadto projekt rozporządzenia daje kandydatowi dopuszczonemu do drugiego etapu postępowania, dotychczas niepraktykowaną możliwość udziału w teście sprawności fizycznej, który odbywać się będzie mógł w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, do której ów kandydat stara się o przyjęcie. O tym jakie to będą jednostki organizacyjne zdecyduje Komendant Główny Straży Granicznej.

Dodatkowo, jeżeli kandydat uzyska negatywną ocenę z testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w ramach tego samego postępowania, za zgodą przełożonego właściwego w sprawach postępowania, będzie mógł ponownie, ale nie więcej niż dwa razy, przystąpić do tego testu. Jednocześnie wprowadzona zostanie regulacja dotycząca konieczności corocznego powoływania przez Komendanta Głównego Straży Granicznej Zespołu, który będzie przeprowadzał test sprawności fizycznej w jednostce organizacyjnej SG.

Do procesu rekrutacji wprowadzona zostanie również instytucja “obserwatora”, którego celem będzie monitorowanie i bezpośrednie nadzorowanie czynności realizowanych w ramach drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Według resortu ma się to przyczynić do wzmocnienia do wzmocnienia instytucji nadzoru Komendanta Głównego Straży Granicznej nad przebiegiem postępowania.

Nowelizowane rozporządzenie dopuści również możliwość zwolnienia kandydatów z zaliczenia testu ze znajomości języka obcego i automatycznego przyznania 6 punktów na podstawie złożonych, w toku pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego, dokumentów potwierdzających znajomość tego języka.

Projektowane przepisy wprowadzą także dodatkowe kryterium, tj. posiadania przez kandydata wykształcenia średniego lub średniego branżowego, uzyskanego po ukończeniu liceum ogólnokształcącego, technikum albo szkoły II stopnia w klasie, w której nauczane były przedmioty dotyczące funkcjonowania Straży Granicznej lub Policji, które będzie brane pod uwagę przy wystawianiu oceny przez komisję w trakcie drugiego etapu postępowania. Kandydat z takim wykształceniem uzyska obligatoryjnie zwiększoną o 2 punkty ocenę z rozmowy kwalifikacyjnej.

Oprócz tego jednym z usprawnień ma być też możliwość kontaktu z kandydatami za pomocą poczty elektronicznej.

W ocenie MSWiA zmiany jakie mają mieć miejsce, nie powinny odbić się na budżecie służby, czy całego kraju.

Rozporządzenie czeka teraz procedura legislacyjna. Jeśli nie będzie zgłaszanych przeciwwskazań nowela rozporządzenia trafi do podpisu ministra i do ogłoszenia, po czym nowe zasady rekrutacji do Straży Granicznej wejdą w życie.

Czytaj również: “Ty również możesz wyjechać na misję”. Straż Graniczna kusi uposażeniem i zagranicznymi wyjazdami

Download (PDF, 3.71MB)

 

Źródło: RCL, MSWiA

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
RomanEchjimi Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jimi
Gość
jimi

newralgiczny pomysl. bedzie duzo klepania po plecach 🙂 a pomysl obserwatora to fikcja Dodatkowo, jeżeli kandydat uzyska negatywną ocenę z testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, w ramach tego samego postępowania, za zgodą przełożonego właściwego w sprawach postępowania, będzie mógł ponownie, ale nie więcej niż dwa razy, przystąpić do tego testu. Jednocześnie wprowadzona zostanie regulacja dotycząca konieczności corocznego powoływania przez Komendanta Głównego Straży Granicznej Zespołu, który będzie przeprowadzał test sprawności fizycznej w jednostce organizacyjnej SG. Do procesu rekrutacji wprowadzona zostanie również instytucja “obserwatora”, którego celem będzie monitorowanie i bezpośrednie nadzorowanie czynności realizowanych w ramach drugiego etapu postępowania… Czytaj więcej »

Ech
Gość
Ech

A da się prościej niż teraz?

Roman
Gość
Roman

a juz myslałem że imigrantów bedzie SG przyjmowac bo to już by oznaczało rozkład tej i innych podobnych służb!!!!

Ostatnio dodane