MSWiA wprowadzi nową kwalifikację rynkową “dozorowanie mienia”

MSWiA rozpoczęło procedurę włączenia kwalifikacji rynkowej "dozorowanie mienia" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Fot. Shutterstock.com

MSWiA rozpoczęło procedurę włączenia kwalifikacji rynkowej "dozorowanie mienia" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Fot. Shutterstock.com

MSWiA rozpoczęło procedurę włączenia kwalifikacji rynkowej “dozorowanie mienia” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji – informuje Wydział Prasowy MSWiA. Resort uspokaja jednak, że działania te “nie wiążą się oraz nie mają wpływu na trwające w MSWiA prace nad zmianami przepisów m.in. w ustawie o ochronie osób i mienia oraz ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych”. Rzecznik resortu poinformował również, że wbrew doniesieniom medialnym, do MSWiA nigdy nie wpłynął żaden “projekt powołania samorządu branżowego” autorstwa Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony.

W poniedziałek (19 sierpnia) gazetaprawna.pl, powołując się na informacje pochodzące od Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony podała, że “PSPO złożyło w MSWiA projekt powołania samorządu branżowego”. Pismo w tej sprawie – z informacji przekazanych na łamach portalu gazetaprawna.pl przez Pawła Bilko z PSPO – miało wpłynąć do resortu rok temu. Jak stwierdził Bilko – bez odzewu. Zamiast tego organizacje branżowe miały zostać w lipcu tego roku zaproszone przez MSWiA do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych “z zakresu utworzenia nowej kwalifikacji zawodowej – dozorowanie mienia”.

Na prośbę wielu czytelników portal OCHRONA24.info zwrócił się do MSWiA z prośbą o rozwianie wątpliwości, jakie powstały wokół informacji podanych na łamach portalu gazetaprawna.pl przez przedstawiciela PSPO.

“Informujemy, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z ustawą z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2018 r. poz. 2153, z późn. zm.), rozpoczął procedurę włączenia, zgłoszonej przez Fundację VCC z siedzibą w Lublinie, kwalifikacji rynkowej „dozorowanie mienia” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji” – czytamy w odpowiedzi Wydziału Prasowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak wyjaśnia resort, działanie podjęte przez Ministra wynika wprost z ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, która to wprowadza unormowania dotyczące kwalifikacji rynkowych wspólne dla całego kraju. Zgodnie z tą ustawą Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest właściwy w sprawach włączenia do ZSK kwalifikacji należących do działu spraw wewnętrznych, ich funkcjonowania w systemie oraz w sprawach nadzoru nad walidacją i certyfikowaniem włączonych do ZSK kwalifikacji.

Wydział Prasowy MSWiA zapewnił jednak, że wprowadzenie kwalifikacji rynkowej “dozorowanie mienia” nie wiąże się oraz nie ma wpływu na trwające w resorcie prace nad zmianami przepisów m.in. w ustawie o ochronie osób i mienia oraz ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

Czym jest Zintegrowany System Kwalifikacji?

Zintegrowany System Kwalifikacji, opisuje, porządkuje i zbiera różne kwalifikacje w jednym, powszechnie dostępnym rejestrze – Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji. Jak czytamy na oficjalnej stronie projektu: “to rozwiązanie mające na celu podniesienie poziomu kapitału ludzkiego w Polsce, dzięki któremu będziesz mógł potwierdzić  umiejętności swoje lub swoich pracowników na polskim i zagranicznym rynku pracy”.

ZSK to “rozwiązanie systemowe, które oferuje możliwość formalnego potwierdzenia umiejętności i wiedzy, zdobytych w trakcie samodzielnego uczenia się, oraz zapewnia powszechny dostęp do uporządkowanej listy obecnych na rynku kwalifikacji z ich jasno określonym opisem. Pełna lista kwalifikacji funkcjonujących w ramach ZSK znajduje się w publicznej bazie danych − Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK). Dobrze opisane kwalifikacje podpowiedzą, jaki zakres wiedzy i umiejętności musi posiadać osoba, która chce potwierdzić swoje kompetencje w danej dziedzinie lub czego pracodawca może oczekiwać od kandydatów na stanowiska w swojej firmie” – czytamy na stronie projektu.

“Projekt”, który nigdy nie istniał

Dodatkowo portal OCHRONA24.info zapytał rzecznika resortu czy – zgodnie z informacją jaką na łamach portalu gazetaprawna.pl przekazał Paweł Bilko – Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony w ubiegłym roku złożyło w MSWiA “projekt powołania samorządu branżowego”.

Jak się okazało taki projekt do resortu nigdy nie dotarł. Do MSWiA nie wpłynął „projekt powołania samorządu branżowego” przez Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochronyinformuje Wydział Prasowy MSWiA.

Czytaj również: 22 sierpnia każdy pracownik ochrony ma swoje nieoficjalne święto

 

Źródło: gazetaprawna.pl, MSWiA

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane