“Bombiarz” na terenie Pol’And’Rock. Ochrona imprezy zadziałała wzorowo

Ochrona Pol’And’Rock w niespełna 25 min od momentu zgłoszenia ujęła sprawcę wywołania alarmu bombowego. Fot. Specjal Patrol

Ochrona Pol’And’Rock w niespełna 25 min od momentu zgłoszenia ujęła sprawcę wywołania alarmu bombowego. Fot. Specjal Patrol

„Czarny Patrol” – to oni w niespełna 25 minut w milionowym tłumie ujęli sprawcę alarmu bombowego na Pol’And’Rock Festival.

Festiwal Pol’And’Rock (dawniej Woodstock) od 25 lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Co roku odwiedzają go setki tysięcy osób.

Tak ogromne przedsięwzięcie wymaga nakładu sił i środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom tego wydarzenia. Niezbędna jest także wiedza i profesjonalizm oraz umiejętność szybkiego reagowania w sytuacjach  zagrożenia.

Struktura organizacyjna ochrony Pol’And’Rock

Pol’And’Rock od lat posiada wypracowaną strukturę osób zajmujących się bezpieczeństwem na Festiwalu. W jej skład wchodzą: Patrol Medyczny, Pokojowy Patrol „Czerwony”- wolontariusze/ służba informacyjna, Patrol „Żółty” – liderzy Patrolu „Czerwonego”, Patrol „Niebieski”- służba porządkowa/KPOF oraz Patrol „Czarny”- dowództwo ochrony i osoby do „zadań specjalnych”. Na Festiwalu funkcjonują również osoby z „Niebiesko-czarnego” Patrolu, które wspomagają pracę Patrolu „Czarnego”.

Patrol „Czarny” i „Niebiesko-czarny” to wyłącznie osoby współpracujące bezpośrednio ze „Special Patrol” Marka Jasińskiego.

Alarm bombowy na terenie Pol’And’Rock

W tym roku na Festiwalu po raz pierwszy doszło do sytuacji wysokiego ryzyka, w której Patrol otrzymał informację o możliwym podłożeniu na terenie Pol’And’Rock materiałów wybuchowych. Drugiego dnia Festiwalu, o godzinie 14:55 do Centrum Dowodzenia Festiwalu dotarła informacja o osobie, która przebywając na polu namiotowym, informowała innych uczestników Festiwalu o kilku ładunkach wybuchowych i eksplozji, która miała nastąpić w niedługim czasie na terenie jednego z pól namiotowych. Informację do Centrum dostarczył „Pokojowy Patrol” (czerwony), który otrzymał od uczestnika Festiwalu zgłoszenie o zagrożeniu na komunikator messenger. Osoba ta przesłała dokładny opis sytuacji, lokalizację oraz zdjęcie człowieka, który miał podłożyć ładunki.

O godzinie 14:57 „Czarny Patrol” wspomagany przez Patrol „Niebiesko-czarny”, rozpoczął poszukiwania osoby odpowiedzialnej za zagrożenie. Centrum dowodzenia koordynowało całą akcję we współpracy z Policją, która w międzyczasie otrzymała od niedoszłego zamachowca   na numer alarmowy 112 zgłoszenie o podłożeniu ładunków. Jednocześnie na teren, na którym miały znajdować się materiały wybuchowe wysłano grupę, której celem było zaobserwowanie czy w rejonie zagrożenia znajdują się podejrzane przedmioty jak np. porzucone bagaże czy samochody, których wjazd na pole namiotowe w tamtym czasie był już niedozwolony.

Już 23 minuty po otrzymaniu zgłoszenia przez Centrum Dowodzenia Pol’And’Rock, jeden z oddziałów „Czarnego Patrolu” ujął osobę podejrzaną o podłożenie ładunków wybuchowych. Przebywała ona na pasażu handlowym znajdującym się na terenie Festiwalu, będącym jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc na Pol’And’ Rock Festival. Pasaż znajduje się w znacznej odległości od miejsca, w którym miały zostać zdetonowane ładunki wybuchowe.

Niedoszły zamachowiec został niezwłocznie przekazany w ręce Policji.

Czytaj także: Zadzwonił pod numer alarmowy, że na terenie festiwalu Pol’And’Rock są ładunki wybuchowe

Ostatecznie nie ujawniono na terenie Pol’And’Rock Festival żadnych materiałów wybuchowych. Sprawcy fałszywego alarmu grozi teraz kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Postawa godna pochwały

Na szczególne uznanie zasługuje zachowanie uczestnika Festiwalu, który po spotkaniu z osobą która rozgłaszała informacje o podłożonych ładunkach, udając, że robi sobie „selfie”, zrobiła mu zdjęcie, z precyzyjnym opisem przekazał je do Pokojowego Patrolu, a następnie pomogła w dalszych ustaleniach na Komendzie Policji.

“Egzamin” zaliczony celująco

Cała akcja była sprawdzianem dla wszystkich osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na Pol’And’Rock Festival. Biorąc pod uwagę szybkość i skuteczność przeprowadzonych działań, bezsprzecznie służby zdały ten “egzamin” na ocenę celującą i „Special Patrol” Marka Jasińskiego rok po wywiadzie z nami udowodnił, że ich szef nie bezpodstawnie stwierdził „Tak, jesteśmy skuteczni”.

Czytaj również: “Tak, jesteśmy skuteczni” – wywiad z Markiem Jasińskim, szefem ochrony Pol’And’Rock Festival


Barbara Rusiecka – Z-ca Redaktora Naczelnego portalu OCHRONA24.info. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku prawo. Mediator i kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej. Na co dzień pracuje w kancelarii adwokackiej. Czynnie zajmuje się branżą ochrony – w szczególności bezpieczeństwem imprez masowych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane