Fałszowali dokumenty związane z wyszkoleniem strzeleckim pracowników ochrony. Usłyszeli ponad 200 zarzutów

Cztery osoby usłyszały łącznie przeszło 200 zarzutów w związku z fałszowaniem dokumentacji związanej z wyszkoleniem strzeleckim pracowników ochrony. Fot. Policja

Cztery osoby usłyszały łącznie przeszło 200 zarzutów w związku z fałszowaniem dokumentacji związanej z wyszkoleniem strzeleckim pracowników ochrony. Fot. Policja

Prokuratura Rejonowa Kraków Prądnik-Biały skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm instruktorom strzelectwa oraz dwóm pracownikom jednej z firm ochroniarskich. Osoby te usłyszały łącznie przeszło 200 zarzutów w związku z fałszowaniem dokumentacji związanej z wyszkoleniem strzeleckim pracowników ochrony. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformował w środę rzecznik prasowy małopolskiej policji, postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w styczniu 2018 roku. Wówczas śledczy odkryli proceder polegający na fałszowaniu dokumentacji związanej z wyszkoleniem strzeleckim przez organizatorów szkoleń.

Śledztwo wykazało, że przestępstwa tego dopuściło się dwóch pracowników jednej z firm ochroniarskich z Warszawy, świadczącej wówczas usługi na terenie powiatu krakowskiego oraz dwaj instruktorzy strzelectwa z Krakowa, działający na zlecenie tej firmy, w ramach prowadzonych działalności gospodarczych.

Podrabiali dokumentację związaną z wyszkoleniem strzeleckim

– W celu osiągnięcia korzyści majątkowej osoby te fałszowały listy szkoleń rzekomo przeprowadzonych dla pracowników ochrony, podrabiając przy tym ich podpisy. Gotowe listy były przedstawiane do rozliczenia w ramach realizowanej umowy w zakresie ochrony osób i mienia. Cały proceder trwał od początku 2016 roku do początku 2018 roku – wyjaśnia mł. insp. Sebastian Gleń.

Osoby, które dopuściły się tych przestępstw zostały zatrzymane – to dwaj 64-latkowie i jeden 60-latek z Krakowa oraz 37-letnia kobieta z województwa mazowieckiego.

Ponad 200 zarzutów dla instruktorów i pracowników firmy ochroniarskiej

– Policjanci pracujący przy tej sprawie zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie podejrzanym łącznie przeszło 200 zarzutów fałszowania dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 271 § 3 kk). Dodatkowo instruktorzy usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania amunicji (art. 263 § 2 kk). Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia – podał Gleń.

Śledztwo zostało już zakończone, a Prokuratura Rejonowa Kraków Prądnik-Biały przekazała akt oskarżenia w tej sprawie do sądu. Do czasu rozprawy prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Czytaj również: Policjanci bez taryfy ulgowej przy ubieganiu się o pozwolenie na broń palną

 

Źródło: Policja

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Paweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

City Security

Ostatnio dodane