RPO z urzędu zajął się sprawą zgonów Dawida Kosteckiego i Brunona Kwietnia

RPO systematycznie podejmuje z urzędu sprawy zgonów w jednostkach penitencjarnych. Fot ilustracyjne SW

RPO systematycznie podejmuje z urzędu sprawy zgonów w jednostkach penitencjarnych. Fot ilustracyjne SW

Rzecznik Praw Obywatelskich z urzędu zajął się sprawą zgonów Dawida Kosteckiego i Brunona Kwietnia, do których doszło w polskich więzieniach w początkach sierpnia.  

Jak poinformowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich: “RPO systematycznie podejmuje z urzędu sprawy zgonów w jednostkach penitencjarnych”. Rzecznik może to robić w oparciu o kompetencje tego organu określone w ustawie o RPO, najczęściej w oparciu o informacje prasowe lub wykaz zdarzeń nadzwyczajnych, jaki otrzymuje z Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Sprawa zgonów D. Kosteckiego i B. Kwietnia zwróciła uwagę RPO

W związku z informacjami o samobójczej śmierci Dawida Kosteckiego w dniu 2 sierpnia 2019 r. w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka, RPO z urzedu zajął się zbadaniem tego zdarzenia. Na miejscu przez dwa dni przedstawiciele Rzecznika przeprowadzili czynności wyjaśniające. Wystąpili oni również do właściwej prokuratury o dokumenty  sekcji zwłok, a do Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Warszawie – o sprawozdanie z czynności wyjaśniających.

Biuro RPO poinformowało, że “całość zgromadzonej dokumentacji (w tym notatki z rozmów z funkcjonariuszami Służby Więziennej, jak i osobami pozbawionymi wolności i nagranie monitoringu korytarzu oddziału, w  którym zmarły był osadzony), jest szczegółowo analizowana”. Ekspreci RPO zapoznają się także z kolejnymi informacjami, jakie ukazują się w prasie.

Po przeprowadzeniu analizy zgromadzonych materiałów Rzecznik zaplanuje dalsze niezbędne działania. “Notatka z ustaleń, wraz z wnioskami, zostanie sporządzona w jak najszybszym terminie i przesłana właściwym organom” – podaje RPO.

Rzecznik podjął także z urzędu sprawę zgonu Brunona Kwietnia w dniu 6 sierpnia 2019 r. w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Została ona zbadana na miejscu w jednostce penitencjarnej.  W tym przypadku eksperci RPO także analizują zgromadzone informacje.

Czytaj także: Helsińska Fundacja Praw Człowieka pyta prokuraturę o okoliczności śmierci Brunona Kwietnia

 

Źródło: RPO

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Ostatnio dodane